Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fjala e Kurtit shpërthen pas 20 vjetësh në “Bloomberg”: Inxhinieri i IT-së i dhënë pas librave hoqi flokët e gjata dhe veshi kostumin për të udhëhequr kombin

Postuar: 22/10/2019 - 15:26

“Kur avionët e NATO-s bombarduan forcat serbe 20 vjet më parë për t’i dëbuar ata nga Kosova, Albin Kurti u paketua në një autobus të kuq me të burgosur të tjerë politikë për t’u përdorur si një mburojë njerëzore. Ai u rrah në paraburgim, u dënua për terrorizëm nga një gjykatë serbe dhe u dënua me 15 vjet burg. U frikësua se nuk do të dilte kurrë i gjallë nga burgu, por vetëm kur i fuqishmi serb Slobodan Millosheviç u rrëzua në 2001, ai u la i lirë”.
 
Kështu fillon artikulli i mediumit amerikan “Bloomberg” kushtuar kryetarit të Vetëvendosjes që doli fitues nga zgjedhjet e 6 tetorit.
 
Mediumi duke përshkruar tranzicionin e Kosovës nga lufta shkatërrimtare në demokraci, shkruan edhe për ndryshimin e një studenti me flokë të gjata i pasionuar pas librave në një politikan me kostum.
 
“Tani kombi i rëndësishëm strategjik, që deklaroi pavarësinë nga Serbia më 2008, është në qendër të një lufte për ndikim në Ballkan i kontestuar nga Rusia, BE, Kina dhe Turqia”.
 
“Dhe me siguri inxhinieri i IT i dhënë pas librave, i cili hoqi karakteristikën e tij, flokët e gjata dhe këmishën fanellë për një kostum gjallërues dhe këmishë të bardhë, do ta udhëheqë kombin e tij prej 1.9 milionë banorëve, pasi partia e tij fitoi zgjedhjet e parakohshme të këtij muaji”.
 
“Kurti mund të caktohet kryeministër qysh këtë javë dhe detyra e parë e tij është të përpiqet të formojë një qeveri. Pastaj ai do të duhet të punojë për krijuar lidhjet me Serbinë – një kërkesë kryesore për fillimin e bisedimeve për pranimin në BE”.
 
“Si një kundërshtar i fuqishëm anti-korrupsion, ai organizoi protesta ndaj administratorëve ndërkombëtarë që mbikëqyrnin kalimin e Kosovës nga territori i shkatërruar nga lufta në demokraci. Në vitin 2007, dy aktivistë nga partia e tij etnike-shqiptare vdiqën dhe dhjetëra u plagosën në një përleshje me policinë e Kombeve të Bashkuara. Kurti, 44 vjeç, ishte vetë i arrestuar dhe i ndaluar për nëntë muaj”.
“Ai është gjithashtu një kritik i ashpër i të dy presidentit të Kosovës Hashim Thaçi – i cili vjen nga një parti politike rivale – dhe homologut të tij serb Aleksandar Vuçiç, duke i quajtur ata “drejtues autoritarë”. Ai i denoncoi ata për përpjekjet për të arritur një marrëveshje të fshehtë pajtimi vitin e kaluar që ai tha se mund të çojë në më shumë dhunë në rajonin më të paqëndrueshëm të Evropës”.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 20:04

E ngarkuara me punë në ambasadën amerikane në Mal të Zi, Judy Kuo, tha se tri media që veprojnë në tregun malazez, janë burime manipulimi, dezinformimi dhe të lidhura me qeverinë ruse.

Postuar: 19/11/2019 - 16:35

Mediat maqedonase kanë raportuar se ish-prokurorja Speciale Katica Janeva ka dalë nga burgu i Shu

Postuar: 19/11/2019 - 15:08

Zëvendësndihmësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për çështje politike dhe të sigurisë, J

Postuar: 19/11/2019 - 15:05

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për media ka thene se ësh

Postuar: 19/11/2019 - 13:58

Disa çokollata që ndodhen në raftet e marketeve në Serbi, po trajtohen si provokim i madh ndaj qy

Postuar: 19/11/2019 - 10:50

Një tërmet me magnitudës 3.9.ballë ka rënë mëngjesin e sotëm në Bosnjë-Hercegovinë.

Postuar: 19/11/2019 - 07:28

Kongresmeni amerikan Eliot Engel, i përfshirë prej kohësh me çështjet e Kosovës dhe të Ballkanit,