BREAKING NEWS

Pasojat fatale të lidhura direkt me vaksinën! Komiteti i Shëndetit Publik në Amerikë konfirmojnë fakte tronditëse nga studimet e bëra: Sjellin një shpërthim çekuilibri të sistemit, sëmundje e Alzaimer, përfundimisht në tru...

Pasojat fatale të lidhura direkt me vaksinën! Komiteti i
x

Rajoni

Forcat e EULEX bastisin zyrat e Organizatës së Veteranëve të UÇK dhe arrestojnë kryetarin, reagon ashpër Hashim Thaçi

Forcat e EULEX bastisin zyrat e Organizatës së Veteranëve të

Forcat e EULEX kanë mësyrë dje në ambientet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke arrestuar kreun e saj Hysni Gucati. Avokati Tomë Gashi në një postim në Facebook në të cilin ka postuar edhe foto nga ngjarja, ka konfirmuar këtë arrestim.

“Tani u arrestua nga policia e EULEX-it kryetari i OVL të UÇK, zoti Hysni Gucati dhe do të transferohet në Hague! Bastisjet po vazhdojnë!”, ka shkruar avokati Gashi. Ende nuk janë bërë të qarta shkaqet e arrestimit të kreut të OVL të UÇK. Rikujtojmë që kjo organizatë ka qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit, për shkak se persona të pa njohur kanë dorëzuar në ambientet e zyrave të kësaj organizatë dosje me emra dhe dëshmi të Gjykatës Speciale me seli në Hagë. Të martën kjo Organizatë tha se një person i panjohur ka lënë dokumente, që pretendohet se përmbajnë aktakuza të përgatitura ndaj udhëheqësve më të lartë të Ushtrisë Çlirimtare. Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë, që trajton pretendimet për krime lufte në Kosovë, tha të martën se është e angazhuar që të hetojë dhe të ndjekë ata që publikojnë identitetin e individëve që mund të thirren para Gjykatës së Posaçme. Arrestimi i zotit Gucati u krye një ditë pasi që Prokuroria e Posaçme arrestoi ish pjesëtarin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Sali Mustafa, në bazë të akuzës së konfirmuar më pretendimet për përfshirje në krime lufte. Gjykata e njohur me emrin Dhomat e Specializuara u themelua në vitin 2015 dhe vepron në bazë të ligjeve të Kosovës, por me personel ndërkombëtar. Ideja për themelimin e saj pasoi pretendimet e ngritura në raportin e vitit 2011 të hartuar nga i dërguari i Këshillit të Evropës, Dick Martty, i cili ngriti dyshimet për përfshirjen e ish kryengritësve në vrasjen e civilëve serbë dhe kundërshtarëve politik shqiptarë. Mbi 200 ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë marrë në pyetje që nga fillimi i vitit 2019 ndërsa më 24 qershor prokuroria publikoi njoftimin për ngritjen e akuzave ende të pakonfirmuara ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, si të dyshuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte. Sakaq, Organizata e Veteranëve u ka bërë thirrje deputetëve të parlamentit të Kosovës që të ndryshojnë ligjin për themelimin e Gjykatës dhe për t’i siguruar asaj një karakter gjithëpërfshirës duke ndjekur edhe krimet e kryera nga forcat serbe.

Reagimi i Thaçit mbi arrestimin

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar pas arrestimit të dytë nga Prokuroria Speciale në Kosovë, ditën e djeshme. Thaçi ka thënë se “Qytetarët e Kosovës dhe tërë bota presin që Dhomat e Specializuara t’i japin përgjigjen e duhur, profesionale dhe transparente pretendimeve monstruoze, siç janë insinuatat për ‘trafikimin e organeve njerëzore nga UÇK-ja’ apo për ‘Shtëpinë e verdhë’, në emër të të cilave ne ishim të detyruar që t’i themelojmë Dhomat e Specializuara”. Më tej presidenti ka vlerësuar rolin e UÇK. “Siç tregon historia, Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka qenë lëvizje vullnetare, pjesë e rezistencës civile dhe angazhimit për liri e pavarësi në Kosovë dhe si e tillë është njohur nga bashkësia ndërkombëtare. Ishte edhe shembull i bashkëpunimit me drejtësinë ndërkombëtare. Duke filluar me gjykatat e UNMIK-ut, Tribunalin për Ish-Jugosllavinë në Hagë, EULEX-in, gjykatat vendore dhe tani me nivelin e 5-të të drejtësisë në Kosovën e pasluftës, Dhomat e Specializuara. Asnjë i intervistuar apo i akuzuar nuk i ka ikur përgjegjësisë që t’u përgjigjet autoriteteve kompetente të drejtësisë”, ka pohuar Thaçi. Më tej, në reagimin e tij presidenti ka theksuar se rrjedhja e dokumenteve ka cenuar legjitimitetin e gjykatës në sytë e qytetarëve, ka dëmtuar imazhin e shtetit të Kosovës dhe të drejtat e të pandehurve potencialë dhe se publikimi i këtyre dokumenteve ka qenë i papranueshëm.