BREAKING NEWS

“Elsën e ‘dogjën’ në Romë”/ Frrok Çupi zbardh zhvillimet më të fundit për ngjarjen që bëri bujë dhe tregon me çfarë po merret këngëtarja: Ja VENDIMI i Gjykatës së Romës për Elsa Lilën. Ky është lajmi, por askush nuk e publikon...

“Elsën e ‘dogjën’ në Romë”/ Frrok
x
BREAKING NEWS

“Nuredin Dumani vriste për... ”, Sali Berisha plas deklaratën 'bombë'

“Nuredin Dumani vriste për... ”, Sali Berisha plas
x
BREAKING NEWS

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen ‘diagnozën’ e krizës brenda PD-së dhe bën deklaratën e fortë

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen
x
BREAKING NEWS

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc Çapja, Klodiana Lala zbulon çfarë i pret 14 të rrezikshmit e shpallur në kërkim: Pas një muaji do të...

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc
x
BREAKING NEWS

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi Kodheli jep lajmin fantastik, merr postin e rëndësishëm në Asamblenë e NATO-s

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi
x
BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x

Rajoni

Frikë për luftë edhe në Ballkan, Italia jep alarmin: Serbia “operacion të madh” kundër NATO, ja lëvizjet e çuditshme në qiejt evropianë

Frikë për luftë edhe në Ballkan, Italia jep alarmin: Serbia

Italia ka dhënë alarmin nga lëvizjet e forta të Serbisë në Ballkan. “Një lëvizje armësh që nuk sjell mirë”, shkruajnë mediat italiane. Me luftën në Ukrainë, Kina i dorëzoi Serbisë disa raketa kundërajrore FK-3. Ato erdhën në fund të prillit, kur një avion Y-20 i Forcave Ajrore Kineze i çoi raketat në destinacionin e tyre. Serbia është aktualisht i vetmi anëtar i BE-së që i ka ato. Por kjo nuk është e gjitha, sepse misioni është përshkruar si operacioni më i madh jashtë shtetit. Zhvillimet në Serbi, “Libero Quotidiano” i quan si manovra kundër NATO. “Ky nuk është një detaj i vogël, duke qenë se shqetësimi i NATO-s po rritet gjithnjë e më shumë. Nuk është rastësi që Serbia prezantuan pak ditë më parë “dhuratat”, përkatësisht FK-3, versioni eksportues i sistemit raketor kinez të mbrojtjes ajrore HQ-22. Serbët e bënë këtë gjatë stërvitjeve ushtarake në bazën ajrore Batajnicë afër Beogradit. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se raketat kineze, si dhe dërgesat e tjera të fundit të pajisjeve ushtarake, nuk synohen si kërcënim për askënd. Këto do të ishin vetëm një "parandalues ??i fuqishëm" kundër sulmuesve të mundshme. Megjithatë, ajo që është e dyshimtë janë lëvizjet e çuditshme në qiejt evropianë. Natën e 9 prillit, faqja e internetit Italmilradar, e krijuar në vitin 2016 për të gjurmuar fluturimet ushtarake mbi Itali dhe Detin Mesdhe, regjistroi trafik të pazakontë. Para së gjithash, zbarkimi në Serbi i 6 Xi'an Y-20A të Forcave Ajrore Popullore Çlirimtare nuk kaloi pa u vënë re. Një ardhje që i shtohet atyre të viteve të fundit, kur furnizimet ushtarake kineze në Serbi janë shtuar në numër. Në qershor 2020, Forcat Ajrore Serbe morën deri në gjashtë dronë luftarakë të armatosur me raketa të drejtuara me lazer, dislokimi i parë i këtij lloji të mjetit ajror kinez pa pilot në Evropë”, shkruan Libero.

NATO, e gatshme të garantojë sigurinë në Ballkan

Në kohën kur NATO dhe Bashkimi Evropian janë bashkuar për të dënuar pushtimin rus në Ukrainë, pjesëtarë të aleancës janë të gatshëm të vazhdojnë të luajnë rol për të mbështetur paqen dhe sigurinë afatgjate në rajonin e Ballkanit Perëndimor. “Politika e NATO-s në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor ka qenë konsistente gjatë tërë kohës. Dhe kjo mbetet edhe tani. NATO mbetet tërësisht e përkushtuar që të luajë rolin e vet në mbështetje të sigurisë afatgjate përgjatë Ballkanit Perëndimor”, ka thënë një zyrtar i NATO-s, kur është pyetur nëse aleanca do të rrisë praninë në rajon për të parandaluar ndonjë destabilizim eventual të situatës. NATO në Kosovë ka një mision ushtarak përmes KFOR-it në të cilin marrin pjesë edhe trupa nga vendet partnere që nuk janë anëtare të aleancës. Ndërhyrja e NATO-s, përkatësisht dislokimi i trupave paqeruajtëse të KFOR-it më 12 qershor, 1999, ka pasuar fushatën e sulmeve ajrore të aleancës veriatlantike kundër caqeve serbe në Kosovë dhe në Serbi, që ka zgjatur 78 ditë.

Kriza e Ukrainës rrezikon Kosovën

Serbia insiston që ta mbajë Kosovën si pjesë integrale të territorit të saj. Vendi është armatosur me avionë ushtarakë rusë dhe kinezë, tanke luftarake dhe pajisje të tjera ushtarake. Në vitin 2020, ajo bleu edhe drone Chengdu Pterodactyl-1 që janë të afta të kryejnë operacione luftarake dhe zbulimi. Vetë Kosova e kupton se është në një pozitë të cenueshme. Ajo themeloi një 'Fond të Sigurisë' për të ftuar qytetarët të financojnë zhvillimin e një ushtrie të sapolindur të Kosovës. Megjithatë, iniciativa nuk besohet të ketë kontribuar ndjeshëm në fuqinë ushtarake të Kosovës. Qeveria gjithashtu formoi një grup pune për të konkurruar në mënyrë agresive për anëtarësimin e Kosovës në NATO. Por nuk ka gjasa të jetë i suksesshëm sepse pesë shtete anëtare të BE-së, Spanja, Greqia, Sllovakia, Rumania dhe Qiproja, nuk e njohin Kosovën si një vend të pavarur. Ndërkohë, Serbia po blen armë të reja dhe po armatoset deri në dhëmbë. Prandaj, një luftë e plotë Serbi-Kosovë mund të jetë afër, por NATO është gati për çdo situatë që mund të ndezë konflikt të armatosur në Ballkan.

Më të lexuarat