Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Funerali i Kostandino Kaçifas, reagon për herë të parë kryeministri Alexis Tsipras

Postuar: 08/11/2018 - 19:46

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras ka reaguar për herë të pas funeralit të Kostandino Kaçifas.Në një intervistë televizive në Athinë, ai tha se hidhërimi i familjes është i justifikuar, ndërsa theksoi se kjo ngjarje nuk duhet të ndikojë në marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Është një ditë zie për familjen që ka humbur fëmijën, hidhërimi dhe zemërimi janë të justifikuara. Greqia bëri atë që duhej të bënte me autoritetet shqiptare. Kjo ngjarje e pakëndshme nuk duhet të ndryshojë strategjinë tonë për t’u afruar më shumë me Shqipërinë. Atë ditë (më 28 Tetor), në fshat po varroseshin eshtrat e heronjve tanë të rënë në Shqipëri.

Këto zhvillime duhet të garantojnë të gjitha të drejtat e pakicës greke”, ka thënë Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras në një intervistë për një media në Athinë. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 16:22

Rreth një çerek shekulli pas fundit të luftës shkatërrimtare të Bosnies, ish-lideri serbo-boshnjak Radovan Karadziç do të marrë nesër vendimin final nëse është apo jo fajtor për fushatën e vrasjeve dhe keqtrajtimeve

Postuar: 19/03/2019 - 15:38

Halil Matoshi, këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, ka reaguar sot pas deklaratës së M

Postuar: 19/03/2019 - 15:17

Ministria e Jashtme e Rusisë dje përmes një njoftimi informoi se Federata Ruse ka pranuar Maqed

Postuar: 19/03/2019 - 15:14

Ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb tha se vendi i tij mbështet fuqishëm dialogun midis

Postuar: 19/03/2019 - 15:12

Kryeministri grek Alexis Tsipras më 2 prill do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut, e cila do të je

Postuar: 19/03/2019 - 15:08

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, tha sot se Prishtina dhe Beogradi duhet të frymëzohe

Postuar: 19/03/2019 - 15:00

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, tha se gjatë vizitës që ka pasur nëpër vende të