BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH zbardh bilancin e 24 orëve të fundit

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH
x
BREAKING NEWS

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset për anëtarësim

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset
x
BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x

Rajoni

Gazeta e njohur franceze jep alarmin: Një ‘fitil që po ndizet’ mes Ankarasë dhe Athinës, ja ç’po ndodh mes dy fqinjëve dhe dy anëtarëve të NATO-s

Gazeta e njohur franceze jep alarmin: Një ‘fitil që po

“Pas disa muajsh qetësie, tensionet në Egje janë sërish në kulmin e të gjitha kohërave me Turqinë dhe Greqinë që akuzojnë njëra-tjetrën për shkelje të traktateve ndërkombëtare dhe kërcënim të paqes”, raportoi gazeta franceze Le Figaro nga Stambolli. “Ndërsa prozhektorët e NATO-s janë fokusuar në luftën e Ukrainës, Turqia dhe Greqia, të dyja anëtare të Aleancës Atlantike, kanë shtuar së fundmi stërvitjet e tyre ushtarake, duke akuzuar njëra-tjetrën për mosrespektim të traktateve ndërkombëtare”. “Në fillim të qershorit, tensionet u përshkallëzuan kur presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi hapur autoritetet greke për militarizimin e ishujve të Egjeut. Në një postim nxitës në Twitter më 9 qershor, Erdogan bëri thirrje për “të drejta” (për Turqinë) dhe ‘marrëveshje ndërkombëtare për çmilitarizimin e ishujve’, duke thënë në një mënyrë kërcënuese: ‘Ne paralajmërojmë Greqinë edhe një herë të jetë e kujdesshme, të qëndrojë larg ëndrrave, retorikës dhe veprimeve që do ta çojnë në rezultate për të cilat do të pendohet, siç ndodhi një shekull më parë”. Kjo referencë për Luftën Turke për Pavarësi nuk ra në vesh të shurdhër. Për shumë grekë, një plagë e dhimbshme hapet sërish: ajo e “shkatërrimit të Smirnës”, kur në vitin 1922, në sfondin e konfliktit greko-turk, një zjarr katastrofik që shpërtheu në disa rrethe të qytetit, çoi në vdekjen e mijëra banorë, kryesisht të krishterë, dhe mijëra grekëve të larguar nga qyteti. Një vit më vonë, në 1923, Traktati i Lozanës çoi në një shkëmbim masiv të popullsisë. Brenda pak muajsh, 1.5 milionë grekë mbërritën në ishujt e Egjeut ose në Greqinë kontinentale, ndërsa 500,000 myslimanë u kthyen në Turqi.

Më të lexuarat