BREAKING NEWS

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK, nëse Kraja nis goditjen e Berishës dhe Metës rrezikohet të ketë destabilitet

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK,
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente sekrete, së shpejti qeveria e Shqipërisë do të ekspozohet

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente
x
BREAKING NEWS

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje atyre që synonin të ma ‘hiqnin kokën’, të përshpejtojnë

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje
x
BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x

Rajoni

Gazetarja zbulon prapaskenat, tregon planin djallëzor të Putin: Po ndez një luftë tjetër në Ballkan për të larguar vëmendjen nga...

Gazetarja zbulon prapaskenat, tregon planin djallëzor të Putin: Po

Kremlini duke përdorur disa nga radikalët serbë, kërkon të ndez një luftë tjetër në Ballkan me qëllim të largimit të vëmendjes nga Ukraina.

Kështu thekson gazetarja serbe Vesna nga Balkanswer, e cila nuk dëshiron të identifikohet, duke shtuar se Moska po e përdor qeverinë e Serbisë për të rritur tensionet në rajon.

Sipas saj, serbët në Kosovë i kanë të gjitha të drejtat, më shumë se çdo popull tjetër në rajon.

“Serbët i kanë të gjitha të drejtat në Kosovë, më shumë se çdo komb tjetër në Evropë. Ato rregullohen nga kushtetuta e vendit”, thekson gazetarja serbe nga Kosova për median ukrainase Gazeta.

Vesna tregon se roli i Rusisë në rajon është mjaftë shkatërrues.
“Serbët këtu [në Kosovë] nuk kanë autonomi. Nëse do të kishin një autonomi, mund të lindte një konflikt i ri. Rusët së bashku me lidershipin serb po kërkojnë një autonomi të tillë për serbët e Kosovës. Roli i Rusisë në rajon është përgjithësisht mjaft shkatërrues”, tregon Vesna.

Gazetarja shton se serbët e Kosovës duhet të pranojnë dokumentet zyrtare si të gjithë qytetarët në vend.

“Qeveria e Kosovës paralajmëroi se nëse hiqen barrikadat [të vendosura nga strukturat paralele serbe në veri], vendosja e reciprocitetit për targat dhe dokumentet do të shtyhet për një muaj. Serbët e Kosovës duhet të pranojnë dokumentet zyrtare të Kosovës, si të gjithë qytetarët tjerë në vend”, shton ajo.

Në fund, ajo tërheq vërejtjen se veriu i Kosovës kontrollohet nga krimineli serb Milan Radoiçiç.
“Kjo zonë kontrollohet nga krimineli serb Milan Radoiçiç, i cili është në listën e sanksioneve amerikane. Ai ka lidhje të forta me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe të dy janë të lidhur me Vladimir Putinin”, përfundon ajo.

Vendim i Qeverisë së Kosovës për shtyrje të masës së reciprocitetit në rast të heqjes së barrikadave, erdhi pas një takimi që patën udhëheqësit e shtetit me ambasadorin amerikan Jeff Hovenier.

Vendimi i 29 qershorit i ekzekutivit kosovar parasheh lëshimin e dokumentit për hyrje-dalje për të gjithë personat që posedojnë dokumente serbe, njofton KP.

Më të lexuarat