Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjashtë turistë humbin jetën nga stuhia në Greqi

Postuar: 11/07/2019 - 15:58

​Gjashtë turistë janë vrarë dhe të paktën 30 të tjerë janë plagosur në një stuhi të dhunshme që përfshiu një rajon të Greqisë veriore.
 
Erërat me erë të fortë dhe shi përfshinë Halkidikin, afër qytetit të Selanikut, të mërkurën vonë, thonë zyrtarët.
 
Një çift çek vdiq kur makina e tyre u përmbys. Dy rumunë dhe dy rusë u vranë gjithashtu.
 
U shpall një gjendje e jashtëzakonshme dhe u vendosën më shumë se 100 punonjës të shpëtimit.
 
Charalambos Steriadis, kreu i mbrojtjes civile në Greqinë veriore e përshkroi atë si një "fenomen të pashembullt".
 
Stuhia erdhi pas një moti shumë të nxehtë në Greqi me temperatura  që shkonin deri në 37 Gradë Celsius gjatë dy ditëve të fundit.
 
Imazhet dhe videoja e postuar në mediat sociale tregojnë pemë të rrëzuara, makina të  përmbysura dhe ndërtesa të dëmtuara.
 
"Është hera e parë në karrierën time 25 vjeçare që kam përjetuar diçka të tillë", tha Athansios Kaltsas, drejtor i Qendrës Mjekësore "Nea Moudania", që trajtoi shumë të lënduar.
 
"Ishte kaq e papritur" tha ai.
 
Një dëshmitar i cituar nga transmetuesi ERT tha se stuhia e fortë kishte zgjatur vetëm për rreth 20 minuta.
 
Një grua rumune dhe fëmija i saj u vranë kur çatia e një restoranti u rrëzua në Nea Plagia, thonë zyrtarët, ndërsa një burrë rus dhe djali i tij u vranë nga rrëzimi i një peme afër hotelit të tyre në vendpushimin bregdetar të Potidës.
 
Ministri i Greqisë për mbrojtjen e qytetarëve, Michalis Chryssohoidis, do të vizitojë rajonin të enjten.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 16:45

Pas Ramush Haradinajt i cili ka dhënë dorëheqjen nga pozicioni i kreut të qeverisë, Isa Mustafa më në fund ka vendosur të tërhiqet nga gara për Kryetar të LDK-së.

Postuar: 20/07/2019 - 15:08

Ramush Haradinaj një ditë pas dorëheqjes së tij nga posti i kryeministrit, ka zgjedhur që të kalo

Postuar: 20/07/2019 - 14:51

Anëtari i Kryesisë së PDK në Prishtinë, Bujar Cakolli, ka lëshuar akuza në drejtim të Ramush Ha

Postuar: 20/07/2019 - 14:47

Ashtu sikurse Vuçiç në Serbi, edhe Lista Serbe në Kosovë e ka quajtur dorëheqjen e Ramush Harad

Postuar: 20/07/2019 - 14:06

Ramush Haradinaj, ditën e djeshme dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Kosovës.