Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjenerali: Bosnia bën progres drejt anëtarësimit në NATO

Gjenerali: Bosnia bën progres drejt anëtarësimit në NATO

Postuar: 14/11/2017 - 18:06

Kreu i komitetit ushtarak të aleancës së NATO-s tha sot se Bosnia plotëson kushtet ushtarake për të hyrë në fazën tjetër të anëtarësimit, por mbetet për të parë nëse plotëson kushtet politike.
 
Gjenerali çek Petr Pavel vlerësoi avancimin ushtarak të Bosnies dhe inkurajoi atë të linjëzonte dhe politikën me atë të aleancës së Atlantiku Verior për hapjen e procesit të anëtarësimit.
 
"Ne do të japim rekomandim pozitiv për sa i përket nivelit të ndërveprimit dhe të përpjekjeve që ju po bëni me reformën në ushtri”, tha ai.
 
Bosnia kërkon të aktivizojë plan-veprimin e anëtarësmit në NATO por më parë duhet të plotësojë regjistrimin e plotë të aseteve ushtarake në dy ndarjet etnike të saj federatën boshnjako-kroate dhe republikën serbe.
Republika Serbe kundërshton anëtarësimin prej fushatës së bombardimit të aleancës në Serbi dhe Kosovë, por ka thënë se do të mbajë një referendum.
Pavel tha se NATO ka shumë interes për stabilitetin në Ballkan, duke cituar rreziqe si dominimi rus, emigracioni ilegal dhe terrorizimi.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/02/2018 - 20:37

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha sot në një intervistë se serbët nuk do ta pranojnë plotësisht pavarësinë e Kosovës, në këmbim të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, duke paralajmëruar se çdo vendim për normalizimin e lidhjeve do të duhet të vendoset përpara votuesve serbë.
 
Radev-Xhaferi: Bullgaria mbështet Maqedoninë në NATO e BE

Postuar: 17/02/2018 - 20:06

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev dhe kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi thanë dje në takimin mes tyre në Shkup, se nënshkrimi i Marrëveshjes për fqinjësi të
Mediat greke: Negociatat për emrin e Maqedonisë hyjnë në ujëra të panjohura

Postuar: 17/02/2018 - 15:44

Para përfundimit të muajit, Parlamenti grek do ta ratifikojë fazën e dytë të Marrëveshjes për stabilizim dhe asocjim të Maqedonisë me BE-, ndërsa menjëherë pas saj Greqia do t
Ish-presidenti i SHBA, George W. Bush, uron Kosovën për 10 vjetorin e Pavarësisë

Postuar: 17/02/2018 - 15:36

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush ka uruar sot shqiptarët me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.
 
Serbia vazhdon të bllokojë Kosovën

Postuar: 17/02/2018 - 15:34

Autoritetet e Serbisë vazhdojnë të kontestojnë pavarësinë e Kosovës, por si rrallëherë ato janë deklaruar me rastin e këtij përvjetori, duke thënë se për Serbinë kjo nuk ndrys
Haradinaj: Seanca për demarkacionin mund të mos mbahet nesër

Postuar: 17/02/2018 - 15:22

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se nesër mund të mos ketë seancë për demarkacionin, dhe me shumë gjasa seanca për votimin e marrëveshjes se vijës kufitare me Malin e Zi
Rita Ora arrin në Kosovë

Postuar: 17/02/2018 - 15:19

Këngëtarja e njohur shqiptare, Rita Ora sapo ka arritur në aeroportin “Adem Jashari”.