BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura anëtare të Kryesisë së PD-së

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e Kryesisë së PD-së, cili është kandidati më i votuar (Emri)

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si humbën jetën nëna me dy vajzat

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat (Emrat)

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike,
x
BREAKING NEWS

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë
x
BREAKING NEWS

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh ngushëllimet: Kontributi i tij për PD, zhvillimin e Shqipërisë dhe marrëdhëniet SHBA-Shqipëri do të mbahen mend

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh
x
BREAKING NEWS

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja momenti kur KFOR-i dhe ekipi RENEA-s shpëtojnë oficerin (Video)

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja
x

Rajoni

Gjermania nxjerr planin që po përgatitet nga Brukseli: Serbia mund të bëhet ‘Turqia e re’ në integrimin evropian, ja çfarë rrezikon Vuçiç nëse nuk heq dorë nga Putin

Gjermania nxjerr planin që po përgatitet nga Brukseli: Serbia mund

“Serbia duhej të anëtarësohej në Bashkimin Evropian në vetëm pak vite, por politika e saj e jashtme dhe qëndrimi ndaj Rusisë po bëhen një problem në rritje gjeopolitike dhe sigurie për Brukselin dhe kërcënojnë ta kthejnë Serbinë në një Turqi të re në integrimin evropian.” Kjo është ajo që paralajmëron e përditshmja gjermane Handelsblatt. Mediat gjermane teksa kanë pasqyruar këtë lajm shkruajnë se Serbia ka aplikuar për anëtarësim në BE në vitin 2009 dhe se Brukseli ka hapur negociatat e para-anëtarësimit me Beogradin në vitin 2014. Serbia në fakt duhet të pranohej në rrethin e shteteve anëtare brenda pak vitesh, por në fakt ajo po largohet gjithnjë e më shumë nga BE-ja si në politikën e brendshme ashtu edhe në atë të jashtme”, shkruan e përditshmja. Handelsblatt kujton se Serbia refuzon anëtarësimin në NATO, por se si një vend i rrethuar nga gjashtë anëtarë dhe një anëtar i mundshëm i aleancës, është "fort i armatosur" duke përmendur blerjen e fundit të sistemit kundërajror kinez i bazuar në teknologjinë ruse. Sipas të përditshmes, Serbia mbetet “besnike ndaj Rusisë” dhe “miqësisë së çeliktë me Kinën, e cila i ofron mbështetje të fortë ekonomike”, transmeton portali Euractive Serbia. “Brenda shteti i së drejtës është i lëkundur dhe qeveria nuk po zbaton reformat e nevojshme për ta zgjidhur atë. “Korrupsioni është problem, si dhe mungesa e lirisë së medias dhe diskriminimi ndaj komuniteteve pakicë”, shkruan gazeta. “Në bisedimet me politikanë dhe media perëndimorë, presidenti serb Aleksandër Vuçiç thekson se Serbia dëshiron të jetë anëtare e BE-së, megjithëse politika e tij nuk e reflekton këtë dhe ai flet kundër Brukselit herë pas here”, shkruan e përditshmja gjermane. .

Handelsblatt: Populli i Serbisë, skeptik për BE-në

Handelsblatt thekson se populli i Serbisë është gjithashtu gjithnjë e më skeptik për BE-në dhe se sipas sondazhit të fundit të marsit, vetëm 21 për qind kishin qëndrim pozitiv ndaj Bashkimit. E vërteta, shton e përditshmja, është se afërsia e Serbisë me Rusinë “nuk është vetëmohuese”, pasi ajo e përkrah atë së bashku me Kinën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së kur është fjala për Kosovën, dhe përveç kësaj, Serbia është 90% e varur nga gazi rus dhe e mori me një "çmim miqësor". "Unë jam i vetëdijshëm për vështirësinë e shkaktuar nga varësia pothuajse e plotë e Serbisë nga gazi rus, por BE-ja është e gatshme të hidhet dhe të vijë në shpëtim," i tha Handelsblatt eurodeputetja dhe anëtarja e delegacionit të PE për Serbinë Viola von Cramon. Megjithatë, “duhet të jemi të sigurt se cilët janë partnerët tanë dhe kur mund të mbështetemi në situata të tilla”, shtoi von Cramon, duke theksuar se koha e balancimit mes Moskës dhe Perëndimit ka kaluar. E përditshmja citon fjalët e saj se nëse Serbia nuk heq dorë nga kursi i saj prorus, rrezikon të bëhet një Turqi tjetër në politikën e zgjerimit të BE-së, me të cilën të gjitha negociatat janë pezulluar, megjithëse nuk janë ndërprerë zyrtarisht për arsye diplomatike. “Është koha që Serbia të na sinjalizojë se cili është pozicioni i saj. “Pasi të dihet kjo përgjigje, ne mund të kontrollojmë nëse do të vazhdojmë me fondet e para-anëtarësimit dhe ndihma të tjera dypalëshe, apo nëse BE do ta pezullojë atë mbështetje”, tha von Cramon. E përditshmja shkruan se “paratë evropiane kanë rëndësi të madhe për Vuçiçin”, si dhe ndihma zhvillimore dhe marrëdhëniet tregtare me BE-në, “sepse Serbia nuk mund t'ia lejojë vetes t'i kthejë shpinën, gjë që ngre shpresat në Bruksel se do t'i bashkohet BE-së së jashtme politikë." Duke kujtuar se Beogradi aktualisht është i zemëruar me presidentin rus Vladimir Putin për shkak të krahasimit të tij me Donbasin dhe Kosovën, Handelsblatt thekson se Vuçiç në një fjalim të gjatë televiziv para publikut ka njoftuar se do të ndiqte një politikë "që është në interes të shtetit". Megjithatë, në një intervistë për portalin e lajmeve EURACTIV të njëjtën ditë, ministri i tij i Brendshëm Aleksandër Vulin theksoi se "Serbia nuk do të vendosë sanksione ndaj Rusisë", shkruan Handelsblatt, duke theksuar se "loja e mosangazhimit të Serbisë duket se po hyn në një raund të ri.”

 

 

Më të lexuarat