Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjukanoviç fiton zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi

Gjukanoviç fiton zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi

Postuar: 16/04/2018 - 15:34

Milo Gjukanoviç rikthehet në krye të politikës në Mal të Zi me një fitore të qartë në zgjedhjet presidenciale të fundjavës. Ndonëse një figurë polarizuese, Gjukanoviçi ka mbështetjen e Perëndimit për arsye gjeopolitike.
 
Kandidati i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), Milo Gjukanoviç u rikthye nga pensionimi i vetë-imponuar në detyrat qeveritare, për të arritur një fitore të konsiderueshme në zgjedhjet presidenciale të së dielës.
 
Sipas rezultateve jopërfundimtare të Qendrës për Monitorimin e Zgjedhjeve (CEMI) të publikuara të dielën në darkë, Gjukanoviç fitoi 53.8 përqind të votave, kurse sfiduesi i tij kryesor Mladen Bojanic, 33.5 përqind.
 
Asnjëri prej gjashtë kandidatëve të tjerë nuk arriti të mbledhë një numër dyshifror votash.
 
Fitorja e re do të thotë kthimin e Gjukanoviçit në postin që ai e ka mbajtur prej viteve 1998 deri 2002.
 
Përveç tri pushimeve që ka bërë nga postet, ai ka qenë që prej vitit 1991, ose president ose kryeministër.
DPS ka qenë në pushtet gjithë kohën dhe Gjukanoviç e ka drejtuar partinë që në vitin 199. Ai deklaroi se vendosi të rikthehet me DPS në mënyrë që të mbrojë kursin properëndimor të Malit të Zi përballë tensioneve rajonale dhe fërkimeve globale midis NATO-s dhe Rusisë.
 
Vitet e fundit Gjukanoviçi e largoi Malin e Zi nga aleanca tradicionale e ngushtë me Rusinë. Ai e akuzoi Moskën për përfshirje në një përpjekje për grusht shteti në ditën e zgjedhjeve të fundit parlamentare në tetor 2016. Podgorica ka mbështetur të gjitha sanksionet perëndimore kundër Moskës.
 
Mali i Zi me 620.000 banorë u anëtarësua në NATO më 2017 dhe po zhvillon negociata për anëtarësim në BE. Si figurë, Gjukanoviç polarizon jo vetëm në Mal të Zi, por edhe në plan ndërkombëtar. Kundërshtarët e akuzojnë për nepotizëm dhe për korrupsion masiv si dhe për praktika diktatoriale. Një numër anëtarësh të familjes së tij mbajnë pozicione të larta politike, gjyqësore dhe në biznes.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/03/2019 - 09:41

Vesna Mikiç, e cila u shkarkua nga kryeministri Ramush Haradinaj nga posti i zëvendësministres së Drejtësisë, ka thënë se Haradinaj ka të drejtë të zvogëlojë ministrat dhe zëvendësministrat, por mënyra se si e bëri si

Postuar: 25/03/2019 - 16:03

Pavarësisht faktit se ditët e fundit është ulur presioni ndërkombëtar për pezullim të taksës zë

Postuar: 25/03/2019 - 15:45

Sot bëhen 20 vjet kur forcat kriminele serbe vranë shumë civilë të pafajshëm shqiptarë.

Postuar: 25/03/2019 - 15:33

Hetuesit e Ferizaj në Kosovë, kanë arrestuar sot A. H .

Postuar: 25/03/2019 - 15:27

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç  gjatë ceremonisë për 20-vjetorin e bombardimeve të N

Postuar: 25/03/2019 - 15:24

Kryetari i Listës Serbe në Kosovë, Goran Rakiç ka vijuar sot deklaratat antagoniste ndaj qeveri

Postuar: 25/03/2019 - 15:04

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, tha sot s