BREAKING NEWS

Ndodh edhe kjo! Sulmohet aktori i humorit Rezart Veleshnja në mes të Tiranës dhe merr plagë të shumta, zbardhet arsyeja

Ndodh edhe kjo! Sulmohet aktori i humorit Rezart Veleshnja në mes të
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6 dhjetor që do zbarkojnë liderat e BE-së? Zbardhet axhenda e plotë

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6
x
BREAKING NEWS

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit që do merret për Ori Nebiajn dhe Petrit Dodën

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit
x
BREAKING NEWS

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re avokatja e njohur e vendit tonë, kishte nevojë për transplant të palcës jashtë vendit, Adriatik Lapaj jep lajmin e trishtë: Do më marrë shumë malli!

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x

Rajoni

Gjukanoviç: Moska ka zhvilluar dy baza serioze shkatërrimi, Serbinë dhe Republika Srpska

Gjukanoviç: Moska ka zhvilluar dy baza serioze shkatërrimi,

“Nuk ka rusofobi në Mal të Zi, por ka një vendosmëri për të mos lejuar agresion”, tha dje presidenti malazez Milo Gjukanoviç dhe vuri në dukje se Moska ka zhvilluar dy "baza serioze shkatërrimi", Serbinë dhe Republikën Srpska. Gjukanoviç, në Forumin e Integrimit Ballkanik (BIF), vlerësoi se ngjarjet e vitit 2016 në Mal të Zi ishin nën të njëjtin titull politik si agresioni kundër Ukrainës. “Mali i Zi më pas u gjend para derës së NATO-s dhe u përpoq ta pengonte duke organizuar një grusht shteti. Ne e rezistuam atë dhe Mali i Zi u bashkua me NATO-n pas disa muajsh, ndërsa Rusia vazhdoi të zhvillonte modelin e saj të shkatërrimit hibrid në Ballkanin Perëndimor”, theksoi Gjukanoviç. Anëtari i Kryesisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, Zheljko Komshiç, duke folur për rrugën evropiane të vendit, tha se pret statusin e kandidatit në samitin e dhjetorit. Komshiç theksoi se është një “vendim klasik gjeopolitik” që ka të bëjë me ngjarjet në lindje të Evropës, pra në Ukrainë. Komshiç vlerësoi se marrëdhëniet mes vendeve të Ballkanit Perëndimor duhet të kenë baza të shëndosha, duke saktësuar se kjo nënkupton njohje dhe respekt të ndërsjellë. “Ne kemi probleme vetëm me Malin e Zi. Çfarë ndodh në shtëpinë tuaj është zgjedhja juaj, sepse ju nuk ndërhyni në punët tona. Kur bëhet fjalë për dy fqinjët e tjerë, nuk ka mundësi të kalojë një ditë pa e parë në oborrin tonë”, tha Komshiç. Ekspertët shprehen se Bosnjë-Hercegovina meriton vëmendje të veçantë nga Bashkimi Evropian, pasi po nxiten tendenca përçarëse. Nga ana tjetër përveç Bosnjës, situata wshtw e tensionuar dhe mes Kosovës e Serbisë ku së fundmi ka patur protesta nga ana e serbëve në Veri lidhur me çështjen e targave.