Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjuriç: Jam i shokuar me idenë e Izetbegoviç

Gjuriç: Jam i shokuar me idenë e Izetbegoviç

Postuar: 14/11/2017 - 15:45

Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç tha se deklarata e anëtarit të Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç mbi njohjen e pavarësisë së Kosovës është “skandaloze dhe shokuese”. 
 
“Sigurisht që kjo nuk do të mbetet pa përgjigje”, ka thënë Gjuriç për mediat serbe, duke shtuar se autoritetet kompetente të Serbisë së shpejti do të gjejnë mënyra për të dhënë, siç thotë ai, përgjigjen e duhur ndaj “deklaratës tronditëse dhe skandaloze të Izetbegoviç”.
 
Anëtari i Kryesisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç, ka thënë se sa i përket atij personalisht Kosova është dashur të njihet, por kjo po bllokohet nga kolegët e tij në kryesi.
Izetbegoviç ka thënë se po angazhohet edhe për zgjidhjen e çështjeve teknike siç është lëvizja e lirë, por politikanët serbë të Bosnjës janë duke bllokuar krejt këtë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 33

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2018 - 20:25

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha se me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiç kanë diskutuar sot në Bruksel për një kornizë e cila do të çonte deri tek arritja e marrëveshjes përfundimtare për normalizimin e mar

Postuar: 24/06/2018 - 18:46

Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk është personi i duhur për

Postuar: 24/06/2018 - 18:19

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë nisur takimin në Bruks

Postuar: 24/06/2018 - 17:37

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ende nuk ka firmosur marrëveshjen me Greqinë për emrin, e c

Postuar: 24/06/2018 - 10:51

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandër Vuçiç do të takohen në Bruk

Postuar: 23/06/2018 - 14:51

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka reaguar për simbolin e shqiponjës që Granit Xhaka dhe X

Postuar: 23/06/2018 - 10:18

Ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka deklaruar se vendi i tij do të mbështesë Shqipërinë