Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjuriç: Jemi të gatshëm për vazhdimin e dialogut me Kosovën

Gjuriç: Jemi të gatshëm për vazhdimin e dialogut me Kosovën

Postuar: 13/02/2018 - 20:08

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç tha sot gjatë një takimi me shefin e Misionit të OSBE në Kosovë, Jan Brathu, se Serbia ka njoftuar Brukselin se është e gatshme për vazhdimin e dialogut me Kosovën, shkruajnë mediat serbe.
 
Sipas Gjuriç, Serbia dëshiron të dialogu të vazhdojë, duke shtuar se pengesat e vetme deri më tani vinin nga Prishtina, e cila një vit më parë përmes një vendimi zyrtar në Parlament ka ngrirë procesin e dialogut, 
 
“E kemi njoftuar Brukselin që jemi të gatshëm për vazhdimin e dialogut”, ka shtuar Gjuriç gjatë takimit me shefin e Misionit të OSBE-së në Kosovë.
 
Duke folur për situatën politike dhe të sigurisë në Kosovë dhe rreth hetimeve të kryera për vrasjen e Oliver Ivanoviç, Gjuriç ka thënë se është i kënaqur edhe pse me një muaj vonesë, më në fund u ka arritur në Beograd dokumentacioni nga Prishtina lidhur me hetimet e kryera për vrasjen e Ivanoviç.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 31

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/08/2018 - 21:05

Në kohën kur jemi mbërthyer me deklarata dhe kundër deklarata për korrigjim të mundshëm kufiri mes Kosovës dhe Serbisë, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçi lëshon deklarata të fortë.

Postuar: 14/08/2018 - 17:59

"Një korrigjim i kufijve me Serbinë mund të përfundojë tensionet e vazhdueshme midis Beograd

Postuar: 14/08/2018 - 15:49

Instituti kombëtar i shëndetit publik në Kosovë ka konfirmuar praninë e virusit ‘Nil’

Postuar: 14/08/2018 - 12:02

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka dalë kundër presidentit Hashim Thaçi teksa

Postuar: 14/08/2018 - 11:20

 Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka kërkuar që eshtrat e Hasan Prishtinës të sillen

Postuar: 14/08/2018 - 09:33

Partitë opozitare njëzëri janë deklaruar se do të thërrasin protesta për të mos lejuar që preside

Postuar: 13/08/2018 - 21:23

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, janë të një pajtimi që ku