Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqi, Bakojani: Vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut, por vendasit jo ‘maqedonas’

Postuar: 11/02/2019 - 18:16

Ish-shefja e diplomacisë greke, tashmë deputete e opozitës Demokracia e Re, Dora Bakojani, tha në një intervistë për radion greke se për fqinjin verior do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, por nuk do të mund të thotë maqedonas apo ministër maqedonas për personat.
 
“Sigurisht që do ta quaj Maqedonia Veriore, siç e quaj çdo vend tjetër me emrin e ri. Unë gjithmonë e kam quajtur vendin fqinj Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, që ishte edhe emri zyrtar. Tani që emri zyrtar është Maqedonia Veriore, unë do ta quaj Maqedonia Veriore. Atë që nuk do të mund të bëj është të them një kryeministër maqedonas.
Kryeministrin e ardhshëm ose Z. Zaev do ta thërras kryeministri i Maqedonisë së Veriut. Kryeministri maqedonas dhe ministri maqedonas nuk do të thonë. Nuk do ta them, sepse mendoj se ky është gabimi themelor dhe shumë i madh i kësaj marrëveshjeje”, tha Bakojani.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 23:29

Prokurorja Speciale në Maqedoninë e Veriut, Katica Janeva, do të dëshmojë nesër për rastin “Zhvatja” pasi zëri i saj u dëgjua në bisedat e publikuara mes Bojan Jovanovskit, që njihet me emrin Boki 13 dhe O

Postuar: 19/08/2019 - 23:09

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, në emisionin Pressing të T7 e ka përshkruar si përvojë

Postuar: 19/08/2019 - 19:52

Dy femra të raportuara të humbura dje në Bjeshkët e Nemuna, janë gjetur sot.

Postuar: 19/08/2019 - 19:00

Autoritetet kufitare serbe, kanë ndaluar dje një veturë ku është hasur një vajzë nëntë vjeçare ng

Postuar: 19/08/2019 - 15:16

Qentë endacak po shktojnë probleme në zona të ndryshme të Mqedonisë së Veriut, sic dëshmojnë ed

Postuar: 19/08/2019 - 15:00

Kryetari i LDK, Isa Mustafa, po zhvillon një takim me kreun e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Li

Postuar: 19/08/2019 - 14:57

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit drejtues të PSD-së në të cilën pritej të vendosej lidhur me