Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqi, Kotzias: Stabiliteti i Maqedonisë është në interesin tonë

Greqi, Kotzias: Stabiliteti i Maqedonisë është në interesin tonë

Postuar: 23/10/2018 - 18:45

Ish-ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë Nikos Kotzias, ka thënë se është në interes të Greqisë që Maqedonia të jetë shtet i stabilizuar.
 
Duke folur për marrëdhëniet dhe pozicionet e Rusisë, ish-shefi i diplomacisë greke tha se zgjidhja mes Athinës dhe Shkupit nuk është që Maqedonia të anëtarësohet në NATO, por zgjidhja e një problemi është në interesin kombëtar të Greqisë.
 
“Rusia thekson dhe nuk dëshiron të ekzistojnë shtet që quhet IRJM dhe të integrohet në NATO. Zgjidhja e emrit nuk është bërë si garanci për anëtarësimin e shtetit fqinj në NATO. Nëse duan vetë të anëtarësohen në NATO, ajo është zgjidhje e tyre. Rusia po ndërhyn në punët tona kombëtare”, tha mes tjerash Kotzias.
 
Ndërsa sa i përket qeverisë greke, ai shtoi se ajo duhet të jetë pjesë e zgjidhjes dhe jo të krijojë probleme.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/04/2019 - 19:40

Pas më shumë se tre viteve qëndrim në zonat e zonat e luftës së Shtetit Islamik (IS), Agnesa Zuzaku bashkë me 31 gra të tjera, 74 fëmijë e  nëntë burra u kthyen për në Kosovë nga zonat e konfliktit të Sirisë.

Postuar: 23/04/2019 - 18:00

Biznesmeni i njohur në Bosnjë e Hercegovinë, Slavisha Kruniç, është vrarë nga një pritë që iu bë

Postuar: 23/04/2019 - 17:27

Kandidatët për presidentë të Maqedonisë së Veriut, Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova kanë kërku

Postuar: 23/04/2019 - 15:40

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në një konferencë për shtyp së bashku me aleat

Postuar: 23/04/2019 - 15:37

Biznesmeni i njohur në Bosnjë e Hercegovinë, Slavisha Kruniç, është vrarë nga një pritë afër sh

Postuar: 23/04/2019 - 15:24

Në 74- vjetorin e Masakrës së Tivarit, nën përkujdesjen e presidentit Hashim Thaçi, është organ

Postuar: 23/04/2019 - 15:14

Kryetari i partisë opozitare greke “Demokracia e Re”, Kyriakos Mitsotakis tha se &l