Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqi, rusët e përjashtuar kishin paguar për protestat e emrit

Greqi, rusët e përjashtuar kishin paguar për protestat e emrit

Postuar: 12/07/2018 - 15:34

Një zyrtar grek tha dje se dy diplomatët e përzënë të Rusisë dhe dy të tjerët që u është ndaluar hyrja kishin paguar disa organizata dhe klerin grek për të protestuar kundër marrveshjes së emrit me Maqedoninë fqinje.
 
Zyrtari për rrjetin Associated Press se diplomatëve rusë u është dhënë kohë deri të premten për t’u larguar, por shtoi se kjo nuk pritet të dëmtojë marrëdhëniet Greqi-Rusi, megjithëse pritet një periudhë “ftohtësie”.
 
Marrveshja e muajit të kaluar parashikon që emri i ri " Maqedonia Veriore" të përdoret në këmbim të heqjes së kundërshtimeve greke për aderimin e vendit në NATO dhe BE.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2018 - 19:35

Opozita në Parlamentin Kombëtar të Hungarisë e diskutoi çështjen e politikës së azilit të pushtetit në lidhje me arratinë e ish kryeministrit të Maqedonisë Nikolla Gruevski, i cili kërkohet me urdhër arrest ndërkomb

Postuar: 19/11/2018 - 19:27

Mediat në Serbi kanë mbetur të tronditura teksa Rusia, miku i tyre më i ngushtë, ka mbështetur

Postuar: 19/11/2018 - 18:05

Gazeta serbe “Novosti” pretendon se SHBA, Britania e Madhe dhe Turqia po bëjnë pres

Postuar: 19/11/2018 - 17:12

Dragutin Guzovski ka paditur dje Republikën e Serbisë e kërkon dëshmpërblim për periudhën e qën

Postuar: 19/11/2018 - 16:42

“Regjistrimi si lëndë është hapur moti kohë në fazë parahetimore.

Postuar: 19/11/2018 - 15:30

Sa më shumë që po afrohet dita e mbajtjes së Asamblesë së Përgjithshme të INTERPOL në Serbi po

Postuar: 19/11/2018 - 15:16

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli ka shprehur besimin se Ko