Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqi, Tsipras kërkon debat televiziv për marrëveshjen me Maqedoninê

Postuar: 17/01/2019 - 16:35

Kryeministri grek Alexis Tsipras bëri thirrje sot për jë debat televiziv për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë që ka hasur rezistencë të gjerë në vendin e tij.
 
"Ne besojmë se mbajtja e një debati me opozitën është një hap i rëndësishëm për informimin e popullit grek”, tha Tsipras në një deklaratë, disa orë pasi fitoi votën e mosbesimit në parlament.
 
"Ne duam që populli grek të gjykojë me logjikë ... bazuar te e vërteta deh jo te sloganet apo thirrjet nacionaliste”, tha ai.
 
Tsipras dhe homologu i tij maqedonas Zoran Zaev në qershor arritën kompromisin për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes 27-vjeçare mes dy fqinjëve për emrin e ri Maqedonia e Veriut.
 
Por marrëveshja ka nxitur protesta nga opozita në të dyja vendet dhe krisje të koalicionit qeveritar në Greqi.
 
Pala maqedonase ka kompletuar procesin e aprovimit, ndërsa kritikët në Greqi thonë se marrëveshja nuk mund të ndalojë që në të ardhmen fqinjët të tejkalojnë kufijtë e uzurpimit të identitetit kulturor.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/02/2019 - 19:50

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se Prishtina ka sjellë gjithkënd që ka mundur në Konferencën e Sigurisë në Munih.

Postuar: 15/02/2019 - 19:48

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj po qëndron në Konferencën e Sigurisë në Mynih, ku ësht

Postuar: 15/02/2019 - 16:33

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç ka zhvilluar një takim me një delegacion të Sh

Postuar: 15/02/2019 - 15:56

Kryetari i PDK dhe njëherësh kryparlamentari i Kosovës Kadri Veseli ka kërkuar që të bëhet pezu

Postuar: 15/02/2019 - 15:45

Bashkëkryesuesi i Ekipit negociator, Shpend Ahmeti tha se dialogu duhet të përfundojë me njohje

Postuar: 15/02/2019 - 15:29

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, përmes një letre dërguar presiden

Postuar: 15/02/2019 - 15:23

Një grup nacionalistësh në Serbi e kanë fishkëlluar kryeministren serbe, Ana Brnabiç, kur ajo p