Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqia aprovon masat e kursimeve drastike, protestat pritet të vazhdojnë

Postuar: 19/05/2017 - 19:17

Politikanët grekë aprovuan dje pas mesnate unanimisht paketën e masave të reja të kursimit me rritje të taksave dhe ulje të pensioneve, të cilat pritet të mbledhin rreth 5.3 miliardë euro për një muaj, që do të paguhen për këstin e radhës ndaj kreditorëve.

Qeveria e qendrës së majtë miratoi legjislacionin katër ditë para takimit të BE në Bruksel, ku pritet të autorizohet lëshimi i fondeve shtesë nga kreditorët.

"Je kthyer në një simbol të masave kapitaliste në Evropë", i tha kryeministrit, Kyriakos Mitsotakis, lider i opozitës Demokracia e Re, duke kërkuar dorëheqjen e Tsipras.

Tsipras refuzoi kritikat e Mitsotakis duke e quajtur " profet të rremë", dhe kërkoi që tani kreditorët të respektojnë sakrificën e popullit grek.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 31

Lajme nga e njejta kategori

Haradinaj: Liberalizmi i vizave për Kosovën, çështje javësh

Postuar: 09/12/2017 - 17:18

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se Kosova brenda pak javëve do të marrë lajmin për liberalizimin e vizave, duke dhënë më në fund sinjale se ankesat ndaj BE pr ngadalësim të integrimit të Kosovës po japin efekt.
 
Kryeministri grek: BE të korrigjojë gabimet e bëra ndaj Ballkanit

Postuar: 09/12/2017 - 16:48

Në samitin e sotëm në Beograd mes Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç me kryeministrat e Bullgarisë, Rumanisë dhe Greqisë, mes të tjerave Alexis Tsipras tha se BE duhet t
Pacolli: Në gjysmën e parë të vitit 2018, kosovarët do të udhëtojnë pa viza

Postuar: 09/12/2017 - 16:40

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli ka thënë se viti  2018 do të jetë viti kur Kosovës do t’i hiqen vizat për në Evropë.
Mackey: Kontesti i emrit nuk është pengesa e vetme për anëtarësim të Maqedonisë në NATO

Postuar: 09/12/2017 - 16:37

James Mackey, kreu i Zyrës për partneritet euro-atlantik dhe global në NATO, tha sot se do të ishte thjeshtësim i skajshëm të thuhet se kontesti i emrit është pengesa e vetme
Borisov ofron ndihmën e Bullgarisë në zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë

Postuar: 09/12/2017 - 16:33

Kryeministri bullgar Boyko Borisov tha sot se çështja e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë duhet të zgjidhet.
 
Hoyt Brian Yee përgënjeshtron lajmet se do të jetë ambasadori i ri në Maqedoni

Postuar: 09/12/2017 - 16:31

Përfaqësuesi diplomatik i SHBA, Hoyt Brian Yee përgënjeshtroi sot në intervistë për televizionin boshnjak N1 lajmet e disa mediave se do të jetë ambasadori i ri i SHBA në Maqe
Ukrainë, policia riarreston ish-liderin gjeorgjian Saakashvili

Postuar: 09/12/2017 - 16:06

Policia e Ukrainës arrestoi sot ish-presidentin gjeorgjian Mikhail Saakashvili disa ditë pasi tentativa e parë e ndalimit të rivalit të presidentit Petro Poroshenko dështoi në