BREAKING NEWS

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste
x

Rajoni

Greqia mbyllet totalisht, ministri i Shëndetësisë zbulon vendimin që ka marrë qeveria

Greqia mbyllet totalisht, ministri i Shëndetësisë zbulon vendimin

Greqia po shkon drejt mbylljes totale. Këtë e ka bërë të ditur sot Ministri i Shëndetësisë, Vassilis Kikilias, i cili ka thënë se vendi po hyn në një bllokim total për një muaj, pasi kushtet epidemiologjike po përkeqësohen në vend dhe sistemi Kombëtar i Shëndetësisë po përballet me presion në rritje.

Sipas Ministrit të Shëndetësisë, kryeministri dhe qeveria pranuan rekomandimin përkatës të ekspertëve të sëmundjeve infektive, ndërsa theksoi se njoftimet për masat e reja do të bëheshin nga Mitsotakis të enjten në mëngjes, së bashku me shefin e grupi specialist, profesor Sotiris Tsiodras.

Sipas rekomandimeve të paraqitura nga Komiteti i Ekspertëve, vetëm shkollat ??fillore do të mbeten të hapura, ndërsa shkollat ??e mesme dhe licetë do të mbyllen.

Duke folur për Ant1-TV, ai tha se vendimi u mor pas komunikimit që ai kishte me Komisionerin e Shëndetësisë St. Kyriakidou dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) Dr. Andrea Ammon.