Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqia tensione me Rusinë/ Athina dëbon dy diplomatë rusë, i ndalon hyrjen dy të tjerëve

Postuar: 11/07/2018 - 11:23

Greqia dëbon dy diplomatë rusë dhe do t’i ndaloje hyrjen në Greqi dy diplomatëve të tjerë, pasi i akuzon për veprimtari të paligjshme kundër sigurisë kombëtare. Kështu shkruan sot e përditshmja greke “Kathimeriri” referuar burimeve të larta diplomatike. Sipas saj,  masat e marra nga Athina janë një përgjigje ndaj veprimeve të paligjshme brenda territorit grek, të cilat përbëjnë ndërhyrje në punët e brendshme të Greqisë.

Sipas burimeve zyrtare diplomatët akuzohen se janë përpjekur të kenë informacione duke dhënë ryshfet për zyrtarë publikë.

Diplomatët rusë kanë ofruar stimuj financiarë për të ndikuar në disa bashki dhe mitropoli të vendit dhe për të shtrirë influencën në malin e Athosit. Madje ata janë përpjekur edhe të blëjnë zyrtarë, të cilat, sipas medas greke, dështuan.

Ky rast nxjerr në sipërfaqe një tension nëntokësor që duket se ekziston midis Athinës dhe Moskës, dy vitet e fundit, për arsye që lidhen me mjedisin e përgjithshëm të sigurisë në rajon.

Në mënyrë të veçantë, sipas burimeve diplomatike, Athina ka vendosur tashmë dhe urdhëroi dëbimin e menjëhershëm të dy diplomateve, njeri është anëtar i ambasadës ruse Viktor Giakovlef- dhe ndalon hyrjen për dy vetë, të cilët janë të përfshirë në një mori të aktivitetesh, duke përfshirë aktivitetin informativ (afati diplomatik për kapjen dhe shpërndarjen e informacionit) kundër Greqisë.

Vendimi i Athinës nuk është një “rrufe në qiell të pastër”, por vjen si reagim pas një serie lëvizjesh të koordinuara pas përpjekjeve për ndikimin rus në Greqi. Reagimi i Athinës është, ndër të tjera, një mesazh për Moskën dhe për të gjitha këto aktivitete.

Megjithatë, të njëjtat burime tregojnë se Greqia, ende dëshiron të mbajë marrëdhënie të mira me Rusinë, për të nxitur miqësinë mes dy popujve, bashkëpunimin e qeverive të tyre dhe të shoqërisë civile nga të dyja anët. Megjithatë,  kjo mund të bazohet vetëm në barazinë dhe respektin e ndërsjellë me kusht sovranitetin dhe pavarësinë e dy vendeve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 17:51

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, nuk e ka përjashtuar mundësinë e ndryshimit të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, por ka theksuar se një korrigjim i mundshëm nuk duhet të bëhet në vija etnike.

Postuar: 10/12/2018 - 17:47

Qëndrimi i Qeverisë së Kosovës nuk ka ndryshuar sa i përket vendimit për taksën 100 për qind nd

Postuar: 10/12/2018 - 16:46

Ministri i jashtëm i Maqedonisë u përpoq sot të qetësojë konfrontimin e hapur së fundmi me Bull

Postuar: 10/12/2018 - 16:26

Kreu i opozitareve Aleanca për Shqiptarët, Ziadin Sela, ka shprehur bindjen se partia e tij vij

Postuar: 10/12/2018 - 15:42

Presidenti i Serbisë dhe i Partisë Progresive Serbe (SNS), Aleksandër Vuçiç tha se ai nuk do të

Postuar: 10/12/2018 - 15:34

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev sot deklaroi se në periudhën e ardhshme nuk planifikohet sjel

Postuar: 10/12/2018 - 15:31

24 automjete ushtarake i erdhën dje Kosovës nga Amerika, në prag të formimit të ushtrisë së Kos