BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Rajoni

Greqia zgjedh kryeministrin e ri në detyrë deri në mandatin e dytë (emri)

Greqia zgjedh kryeministrin e ri në detyrë deri në mandatin e

Takimi formal nën Presidentin e Republikës së liderëve politikë të partive që ia dolën të hyjnë në Kuvend në zgjedhjet e së dielës ka zgjatur vetëm gjysmë ore pasi procesi i urdhrave hetimor rezultoi i pafrytshëm. Kryeministër në detyrë do të marrë në detyrë kryetari i Gjykatës së Auditimit, Ioannis Sarmas , i cili do të shkojë në Pallatin Presidencial në orën 13:00 për të marrë urdhrin për formimin e qeverisë së përkohshme.

Ky zhvillim i hap rrugën nisjes informale të periudhës parazgjedhore për zgjedhjet e 25 qershorit, e cila zyrtarisht do të nisë të hënën e ardhshme pas shpërndarjes së Kuvendit, si rezultat i zgjedhjeve të 21 majit.

Njoftimi i Presidencës së Republikës

“Presidentja e Republikës Katerina Sakellaropoulou do të presë sot në orën 13:00 në Pallatin Presidencial Kryetarin e Gjykatës së Auditimit Ioannis Sarmas, me qëllim caktimin e tij, në përputhje me nenin 37 par. sek. 3 të Kushtetutës, formimi i një qeverie, me pranimin sa më të gjerë, me qëllim zhvillimin e zgjedhjeve”.

Çfarë u diskutua

Sipas informacioneve, gjatë takimit është diskutuar për personelin e qeverisë së përkohshme pa vënë emra në tapet. Sipas të njëjtave informacione, ka pasur marrëveshje të fshehta në fytyrat e ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes, duke qenë se Turqia do të ketë një qeveri pas zgjedhjeve në fqinjin të dielën. Në informacion thuhet se në trupin diplomatik do të emërohen persona me mandat të gjatë. Shanse të mëdha për t’u emëruar ka ambasadori i përgjithshëm, Vassilis Kaskarelis, për ushtrues detyre të Ministrit të Punëve të Jashtme, ndërsa ambasadori në fuqi, Pavlos Apostolidis dhe ambasadori në fuqi, Dimitris Paraskevopoulos, janë kandidatë për Ministria e Mbrojtjes Kombëtare.

Pas përfundimit të takimit nga Pallati Presidencial, z. Mitsotakis, Velopoulos dhe Tsipras, ndërsa Dimitris Koutsoubas dhe Nikos Androulakis i ndoqën pas tyre pa bërë asnjë nga pesë deklaratat.

Greqia zgjedh kryeministrin e ri në detyrë deri në mandatin e