Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Habit Vuçiç: Duam marrëveshje me çdo kusht, por si dimë kufijtë

Postuar: 14/09/2018 - 12:09

Aleksandër Vuçiç mohon të ketë diskutuar në rrugë zyrtare, propozimin për korrigjimin e kufijve me homologun kosovar Hashim Thaçi. Në një intervistë për agjencinë e lajmeve “Ruters”, ai thotë se duhet bërë çmos për të arritur një marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit

“Zyrtarisht ende nuk kemi asgjë mbi tryezën e diskutimeve. Duhet të bëjmë çmos për të arritur një marrëveshje. Jam absolutisht pro saj.  Askush nuk duhet të jetë i frikësuar nga arritja e një pakti mes të Kosovës dhe Serbisë, rajoni do të jetë më stabil, më i fuqishëm dhe më atraktiv.”
 
Presidenti serb thotë megjithatë se rruga drejt arritjes së një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë është e vështirë por e pakthyeshme. Sipas tij do të duhet një dekadë që të finalizohet një pakt i pranuar nga te dyja palët.
 
“Tani për tani ne nuk e dimë ku i kemi kufijtë. Ndonjëherë qesh kur dëgjoj njerëzit si i bëjnë gjërat të lehta dhe thonë se, unë do t’iu jap juve tri fshatra dhe unë do t’iu jap gjashtë të tjerë në këmbim.”
 
Por çfarë kërkon Beogradi në këmbim të paktit me Kosovën.
 
“Nëse arrijmë marrëveshje me Kosovën, Serbia duhet t’a ketë të sigurt se do të anëtarësohet në BE në 2025-ën. Do të jetë një pakt që nuk do të përfshijë vetëm marrëdhëniet me shqiptarët në Kosovë, por edhe rezolutën për rrugën drejt BE-së dhe zhvillimin e ardhshëm ekonomik.”
 
Raundi i fundit i bisedimeve mes të dy presidentëve në Bruksel dështoi pas refuzimit të palës serbe për t’u ulur në takim, për shkak të polemikave për vizitën e presidentit serb në liqenin e Gazivodës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/02/2019 - 19:50

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se Prishtina ka sjellë gjithkënd që ka mundur në Konferencën e Sigurisë në Munih.

Postuar: 15/02/2019 - 19:48

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj po qëndron në Konferencën e Sigurisë në Mynih, ku ësht

Postuar: 15/02/2019 - 16:33

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç ka zhvilluar një takim me një delegacion të Sh

Postuar: 15/02/2019 - 15:56

Kryetari i PDK dhe njëherësh kryparlamentari i Kosovës Kadri Veseli ka kërkuar që të bëhet pezu

Postuar: 15/02/2019 - 15:45

Bashkëkryesuesi i Ekipit negociator, Shpend Ahmeti tha se dialogu duhet të përfundojë me njohje

Postuar: 15/02/2019 - 15:29

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, përmes një letre dërguar presiden

Postuar: 15/02/2019 - 15:23

Një grup nacionalistësh në Serbi e kanë fishkëlluar kryeministren serbe, Ana Brnabiç, kur ajo p