Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Haradinaj i dërgon porosi Vuçiç për gjendjen në Veri të Kosovës

Postuar: 26/06/2019 - 14:58

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka reaguar ndaj propagandës serbe që po bëhet lidhur me situatën në veri të  Republikës së Kosovës, kinse në komunat veriore të banuara me shumicë serbe, ka krizë humanitare dhe se qytetarët e asaj pjese kanë mbetur pa ilaçe e gjëra tjera elementare për jetesë. 
 
Haradinaj këto i ka quajtur si skenarë mashtruese të Serbisë, duke thënë se Kosova asnjëherë nuk do të heq dorë nga misioni për respektimin dhe shtrirjen e ligjit në atë pjesë, duke i dërguar mesazh Vuçiç se Republika e Kosovës kontrollon gjithë territorin e saj.
 
Kreu i Qeverisë ka kujtuar edhe veprimet e institucioneve të Kosovës të ndërmarra më herët, për ndalimin e kontrabandës që bëhet në veri të Kosovës.
 
Sipas tij përveç kësaj , Kosova ka kontroll të plotë edhe në vijën e gjelbër në veri, pjesë kjo që e kufizon Republikën e Kosovës me Serbinë.
 
“Institucionet e zbatimit të ligjit kanë ndërmarrë veprime konkrete në parandalimin dhe luftimin e të gjitha aktiviteteve të paligjshme ndërkufitare në zonën e rripit të gjelbër që kufizon në pjesën veriore Kosovën dhe Serbinë. Asnjë skenar mashtrues ose lajm i rremë nuk do të ndikojë që institucionet kredibile dhe të ligjshme të Kosovës të heqin dorë nga misioni i tyre për zbatimin dhe sigurimin e sundimit të ligjit në të gjitha pjesët e Kosovës, përfshirë zonën e rripit të gjelbër në veri ku edhe kufizohet Republika e Kosovës me Serbinë.”,  ka shkruar Haradinaj.
 
Se në veri të Kosovës nuk ka ndonjë krizë humanitare e kanë konfirmuar edhe nga Dogana e Kosovës, të cilët tregojnë se atje janë të gjithë artikujt e mundshëm të cilët plotësojnë nevojat bazike të qytetarëve që jetojnë në atë pjesë. 
 
“Mallra ushqimore si mish, produktet mishi, produkte bylmeti, pemë, perime, drithëra, zarzavate, sheqerna, prodhime mielli, pije, fruta, etj janë tw disponueshme nw rajon. Ndërsa, lendë djegëse ( naftë, mazut, vajrat minerale, kemikate, produktet farmaceutike, esktrakte ngjyrosese, produktet sanitare, produkte ndryshme kimike” ka thënë zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, teksa ka treguar listën e produkteve që gjenden në treg në atë pjesë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 19:42

Kongresmeni amerikan Eliot Engel paralajmëron kundër idesë së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.
 

Postuar: 18/11/2019 - 19:37

Pediatrja Alma Dresovic është pediatrja nga Mali i Zi, e cila shpëtoi një fëmijë që kishte gëll

Postuar: 18/11/2019 - 18:57

Mijëra qytetarë dhe zyrtarë kroatë morën pjesë sot në ceremoninë përkujtimore në Vukovar në për

Postuar: 18/11/2019 - 18:19

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka lënë ambientet e spitalit ku u shtrua të premten (15 në

Postuar: 18/11/2019 - 16:39

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se deputeti i IRDK, Elbert Krasniqi, i është bashkuar sot në g

Postuar: 18/11/2019 - 15:17

Prokuroria Speciale edhe këtë vit vazhdoi ikjen nga marrja e përgjegjësive për trajtimin e rast

Postuar: 18/11/2019 - 15:03

Nënkryetari i OVL të UÇK, Nasim Haradinaj, ka thënë se ftesat kanë për qëllim njollosjen e luft