Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Haradinaj: Kosova nuk ulet në tavolinë me Serbinë pa qenë SHBA

Haradinaj: Kosova nuk ulet në tavolinë me Serbinë pa qenë SHBA

Postuar: 07/12/2017 - 19:42

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka hapur letrat për dialogun me Serbinë me ndërmjetësimin e BE-së. Gjatë fjalës së tij në seancën e Kuvendit, Haradinaj ka konfirmuar atë që mediat dyshonin, mbi përplasjet me shefen për politikë të jashtme të BE, Federica Mogherini, nw Bruksel.
 
Haradinaj ka thënë se nuk do të ketë më dialog me BE pa Amerikën sepse sipas tij, Kosova deri tani nuk ka marrë asnjë rezultat nga dialogu Prishtinë-Beograd.
 
“Nuk kemi hequr dorë nga liberalizimi i vizave. A është normale kur në fillim na thanë hajdeni në dialog se e keni instrument mu ba ma shpejt bashkë me BE. Kur shkojmë atje, s’kam qare pa i thanë Mogherinit, se na e keni shtu fusnotën dhe na keni izolu me demarkim të kufirit. Ju kam thanë se jeni dy këtu, jam status neutral se 5 vendet e BE nuk iu kanë njohur dhe po më thotë mu hajde me fol për status final, e si me ardh unë kur s’po më njeh. Unë po i them Amerikës je kanë këtu kur u kanë kiameti, i ke ndalë problemet. Sa i përket Amerikës, çështjet nuk mbyllën pa Amerikën. Kosova nuk do të ulet në tavolinë pa qenë Amerika, këtë le ta dinë të gjithë. Nëse dikujt i vjen keq prej BE-së le ta kryen punën. Me thanë që e ki demarkimin, unë se kam kryer demaskimin me Serbinë, ose pse i kanë vizat ata tjerët, e jo ne. Kosova duhet me marrë të vetën në çdo proces, nuk jemi me i ndihmu proceset. Po na thonë mos u boni t’kqi si ata, po shihe ku shkuan ata. Unë jam i bindur që në Kosovë ja vlen me komuniku tanë nër veti kur janë temat nacionale”, ka thënë Haradinaj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Bullgaria kërkon linjën direkte gazi natyror nga Rusia

Postuar: 21/05/2018 - 17:07

Mes debatit evropian të sigurisë së energjisë dhe diversifikimit të burimeve, Bulgaria ka propozuar sot ndërtimin e një linje direkte gaze nga Rusia.
 
Serbia, Azerbaixhani nënshkruajnë planin e partneritetit strategjik

Postuar: 21/05/2018 - 15:58

Presidenti serb Aleksandar Vucic u takua sot në kryeqytetin azer Baku, më homologun e tij Ilham Aliyev, në një pritje me nderime ushtarake, që u ndoq nga takimi plenar mes dy
Media ruse: SHBA mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse nuk e pranon Kosovën

Postuar: 21/05/2018 - 15:27

“SHBA-të mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse Beogradi nuk e pranon planin e Perëndimit për Kosovën.
Vulin: Nëse për BE ka rëndësi veç Kosova, është koha të ndërrojmë politikën e jashtme

Postuar: 21/05/2018 - 15:25

Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin tha sot se nëse për BE-në është e rëndësishme vetëm raporti ndaj problemit të Kosovës dhe nëse përcakton kushtet që ajo e di se nuk do t
Kukan kundër Macron për zgjerimin e BE me Ballkanin Perëndimor

Postuar: 21/05/2018 - 15:16

Eurodeputeti Eduard Kukan ka deklaruar për “Veçernje Novosti” se pa Ballkanin Perëndimor Evropa nuk është e plotë.
Kurti: Dialogu me Serbinë pa Thaçin e Tahirin, po dështon vendin

Postuar: 21/05/2018 - 15:13

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha sot në një konferencë për media se së fundi është paralajmëruar finalja e madhe e dialogut, po mbase do të jetë edhe një çerekf
Haradinaj: Në qershor marrim vlerësimin për vizat, besoj pozitiv

Postuar: 21/05/2018 - 15:12

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj tha sot pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës se në qershor do ta kenë vlerësimin e institucioneve të Bashkimit Evropian për vizat, ndër