Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Haradinaj refuzon kompromis për taksën, SHBA anulon vizitën e gjeneralit

Postuar: 12/02/2019 - 07:28

Përplasja mes politikës së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe asaj të Departamentit amerikan të Shtetit për taksën tregtare ndaj Serbisë, ka marrë formë të plotë dje teksa ambasada amerikane në Prishtinë tha qartë se po anulonte vizitën e pritur të gjeneralit të Gardës Kombëtare të Iowas, Timothy Orr, për shkak të refuzimit të qeverisë për ndryshimin e qëndrimit. Ramush Haradinaj, ka përsëritur dje qëndrimin kundër heqjes së taksës ndaj mallrave serbe, ndërsa është shprehur gjithashtu kundër ndryshimit të kufijve, duke thënë se hapja e çështjes së kufirit i shkon për shtati vetëm presidentit rus Vladimir Putin. Ai këto komente i bëri gjatë takimit me familjet e dëshmorëve të Komunës së Deçanit, me ç’rast ka ritheksuar se taksa ndaj shtetit serb nuk do të hiqet derisa Serbia të njohë Kosovën. “Vendosja e taksës nuk e pengon marrëveshjen përfundimtare me Serbinë ndërsa kushdo që hap çështjen e kufijve është armik i kombit shqiptar”, tha kreu i qeverisë duke shtuar se për këto dy çështje nuk pajtohet me miqtë e tij as nga Kosova e as nga Shqipëria. Haradinaj shtoi se asnjë shtet mik nuk ka të drejtë të flasë për tokën e Kosovës dhe nuk është mik ai shtet që hap çështjen e kufirit.

Shtim i sanksioneve SHBA

Qëndrimi stoik i kryeministrit duket se po krisjen me SHBA që presidenti Thaçi kishte paralajmëruar, teksa përveç anulimit të vizitës së gjeneralit pritet që ambasada e Uashingtonit të marrë masa të tjera. Gjenerali Orr pritej të qëndronte në Kosovë me rastin e përvjetorit të 11-të të pavarësisë, dhe gjithashtu për të nisur koordinimin e asistencës amerikane për ushtrinë e sapoformuar të Kosovës. “Mund të konfirmojmë se vizita e Gjeneralit Orr është anuluar lidhur me tarifat në produktet nga Serbia dhe Bosnja”, thuhet në një përgjigje të ambasadës. Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, kishte njoftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një letre për anulimin e kësaj vizite. Në letër thuhej mes tjerash se zyrtarë amerikanë në Kosovë e kanë njoftuar atë se Washingtoni është duke shqyrtuar masa të tjera penalizuese, përfshirë këtu pezullimin e programeve trajnuese dhe edukative për FSK. Por ambasada amerikane në Prishtinë nuk ka komentuar për masat e paralajmëruara. "Nuk kemi tjetër koment lidhur me vizitat e ardhshme apo trajnimet e planifikuara”, thuhet në përgjigjen e tyre.

Shtimi i presionit

Në muajin nëntor Kosova vendosi tarifa prej 100 për qind ndaj mallrave nga Serbia për shkak të, siç është thënë, qasjes agresive të Beogradit ndaj shtetësisë së Kosovës. Beogradi ndërkaq e ka kushtëzuar vazhdimin e bisedimeve me heqjen e tarifave, duke bërë që procesi të mbetet i pezulluar. Dy ditë më parë Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas kthimit nga Uashingtoni deklaroi se miqësia me Shtete e Bashkuara është tepër e vyer për vendin prandaj siç ata kanë kërkuar, taksa tregtare me Serbinë duhet të hiqet. Presidenti ka theksuar se duhet ruajtur dhe kultivuar partneriteti strategjik me SHBA për të ardhmen e vendit. “Kultivimi i këtyre raporteve garanton konsolidim dhe të ardhmen e sigurt të shtetit tonë. Qëndrimi i SHBA siç e ka theksuar edhe presidenti Trump dhe ambasadorët, është se Kosova duhet të jetë e përgjegjshme në angazhimet e veta shtetërore e të ruaj raportet me shtetet që e kanë ndihmuar Kosovën”, ka theksuar Thaçi, duke shtuar se thirrja e zyrtarëve të SHBA për institucionet e vendit është që Kosova ta kalojë këtë pengesë dhe të vazhdojë dialogun për arritjen e një marrëveshjeje. “Në Uashington më thanë se duhet të ndodhë pezullimi i taksës për të vazhduar dialogu me Serbinë”, shtoi presidenti.

Andi Lamko

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 23:29

Prokurorja Speciale në Maqedoninë e Veriut, Katica Janeva, do të dëshmojë nesër për rastin “Zhvatja” pasi zëri i saj u dëgjua në bisedat e publikuara mes Bojan Jovanovskit, që njihet me emrin Boki 13 dhe O

Postuar: 19/08/2019 - 23:09

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, në emisionin Pressing të T7 e ka përshkruar si përvojë

Postuar: 19/08/2019 - 19:52

Dy femra të raportuara të humbura dje në Bjeshkët e Nemuna, janë gjetur sot.

Postuar: 19/08/2019 - 19:00

Autoritetet kufitare serbe, kanë ndaluar dje një veturë ku është hasur një vajzë nëntë vjeçare ng

Postuar: 19/08/2019 - 15:16

Qentë endacak po shktojnë probleme në zona të ndryshme të Mqedonisë së Veriut, sic dëshmojnë ed

Postuar: 19/08/2019 - 15:00

Kryetari i LDK, Isa Mustafa, po zhvillon një takim me kreun e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Li

Postuar: 19/08/2019 - 14:57

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit drejtues të PSD-së në të cilën pritej të vendosej lidhur me