Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Haradinaj tregon datën kur do hiqet kufiri Shqipëri-Kosovë

Postuar: 19/09/2018 - 22:44

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj deklaroi sot se në fund të vitit do të hiqen kufijtë mes Shqipërisë e Kosovës.

Haradinaj tha në “Opinion” se kufiri mes dy vendeve me shqiptarë ka krijuar pengesa e shqetësime duke shprehur vullnetin për heqjen e tyre.

“Shpresoj që në ndërrimin e viteve të hiqet kufiri doganor. Kjo është një gjë që krijon shqetësime në kufi, pritje”, tha kryeministri i Kosovës.

Haradinaj foli edhe për çështjen e korrigjimit të kufijve me Serbinë, duke deklaruar edhe njëherë qëndrimin kundër. Sipas tij, deklaratat se Presheva e Bujanovci do t’i bashkohen Kosovës janë vetëm fjalë dhe qëllimi i vetëm është grabitja e veriut.

“Të gjitha këto që kanë ndodhur, nuk më lejojnë të mendoj se presidenti Thaçi e ka menduar si një projekt serioz. Unë mendoj se është një taktikë politike e tij.

Ne respektojmë vlerat e serbëve të Kosovës. Përkundër të kaluarës tonë tragjike. Ne nuk do shkojmë tek zgjidhja deri tek korrigjimet në territor. Ne nuk e hapin të kaluarën tonë. Nuk ka kthim pas, edhe vendet që nuk na njohin, vitin që vjen, këto vende do të na njohin. Ne do të luftojmë për tu bërë anëtarë të NATO-s. Kufiri nuk do ndryshojë. Ne nuk do të lejojmë të preken kufijtë tanë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2018 - 13:21

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar me 101 vota pro projektligjin që kthen Forcat e Sigurisë të Kosovës në ushtri.  

Postuar: 18/10/2018 - 11:19

Një zyrtar i Policisë së Kosovës nga komuniteti serb ishte akuzuar nga Prokuroria e EULEX-it në v

Postuar: 18/10/2018 - 07:24

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras ka pranuar dje dorëheqjen e ministrit të Jashtëm, Nikos Ko

Postuar: 17/10/2018 - 22:32

 Gjykata ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji ndaj të pandehurve me

Veseli merr mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Postuar: 17/10/2018 - 19:41

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, është pritur sot në një takim të po
Marrveshja e emrit, Hahn: Durimi i Greqisë i ka kufijtë e tij

Postuar: 17/10/2018 - 19:38

Komisioneri për Zgjerim i BE, Johannes Hahn, në një intervistë për “Euroactiv”, shp
Deputetët e VMRO-së heqin dorë nga debati në Parlament, do të votojnë kundër

Postuar: 17/10/2018 - 19:32

Deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe të koalicionit "Për Maqedoni më të mirë" sot në koordin