BREAKING NEWS

Bien ndjeshëm rastet e reja/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e COVID, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Bien ndjeshëm rastet e reja/ Ministria e Shëndetësisë
x

Rajoni

Humbi jetën gjysmë ore pasi mori vaksinën “AstraZeneca”, del autopsia për gruan, mjekët tregojnë se çfarë i ka shkaktuar vdekjen

Humbi jetën gjysmë ore pasi mori vaksinën

Dy ditë më parë një 63-vjeçare humbi jetën gjysmë ore pasi kishte marrë vaksinën “AstraZeneca”. Ngjarja e rëndë u shënua në Greqi, në Ilion.

63-vjeçarja ishte njoftuar për t’u vaksinuar. Sapo kishte marrë dozën e vaksinës ajo qëndroi për 15-minuta në qendrën e vaksinimit për të parë ecurinë e saj dhe më pas u largua. Por pak minuta më vonë ajo u ndje keq dhe shkoi të ulej në një stol aty pranë parkut, ku pak minuta më vonë ndërroi jetë.

Autopsia

Mjeku, Nikos Kalogrias, i cili bëri edhe ekzaminimin e trupit të viktimës tregon për protothema.gr se gruaja kishte ndërruar jetë si pasojë e infarktit të miokardit, ndërsa në mushkritë e saj u gjetën gjurmë të edemës pulmonare.

Po ashtu janë dërguar edhe mostra për ekzaminim histologjik për të parë nëse kishte ndonjë gjë tjetër.

Sidoqoftë, theksohet se gjurmë të trombozës apo mpiksjes së gjakut nuk u vërejtën. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Greqisë dhe pas informacionit të Komitetit Kombëtar të Vaksinimit, nuk duket se ka lidhje mes vaksinimit dhe vdekjes së gruas.

Më të lexuarat