Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

The Indipendent: Trump ndërton mure, ndërsa Mitrovica i shemb

Postuar: 06/02/2017 - 13:24

Prestigjiozja britanike  "The Indipendent" duke iu referuar shembjes së murit në Mitrovicë një ditë më parë ka shkruar një artikull lidhur me këtë çështje.

“Ndërsa Donald Trump përpiqet të ndërtojë mure për të ndarë njerëzit, një qytet në Europë i shemb ato. Ky mur ka sjellë tensione mes Mitrovicës, qytet në veri të Kosovës dhe fqinjit të saj Serbisë. Marrëveshja për prishjen e tij u arrit mes qeverisë në Prishtinë dhe komunitetit serb në këtë zonë, sigurisht e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian dhe ambasadës së SHBA në Kosovë”, shkruan e përditshmja.

Dy eskavatorë prishën murin i cili shakktoi polemika mes palëve dhe fatmirësisht nuk u shoqërua me incidente. Vetëm gazetarë dhe disa njerëz shihnin teksa eskavatorët hidhnin poshtë murin.

Në shkrimin e britanikes citohet edhe kryeministri Mustafa i cili pas shembjes së murit falenderoi qytetarët e Mitrovicëz .“Nuk i hymë asnjë demonstrimi force ose populizmi’ u shpreh kreu i qeverisë një ditë më parë.

Në fund të shkrimit prestigjiozja shkruan se edhe pse Kosova e shpalli pavarësinë e saj në 2008, Serbia ende nuk e njeh si shtet duke kërkuar të marrë nën kontroll veriun e saj, ku ka një numër të lartë të minoritetit serb. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 23:21

Një sherr masiv raportohet të ketë ndodhur mes nxënësve të një shkolle në qytetin e Malishevës në Kosovë.
 

Postuar: 20/09/2019 - 21:44

Gjykata Themelore e Prishtinës e ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për gjyqtarin të

Postuar: 20/09/2019 - 20:05

Një rrëfim rrëqethës i vogëlushes Yllka, ka përlotur kryetrin e Partisë demokratike të Kosovës, K

Postuar: 20/09/2019 - 18:51

Një stuhi brenda natës shkaktoi breshër dhe reshje të rënda shiu në pjesë të mëdha të Greqisë,

Postuar: 20/09/2019 - 18:41

Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka thënë se askush nuk do të lejohet t’i

Postuar: 20/09/2019 - 16:49

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka thënë se Amerika pret nga vendi i tij që ta njohë Pavarësi

Postuar: 20/09/2019 - 15:10

Katica Janeva qëndron në paraburgim pasi gjyqtari i procedurës paraprake e ka refuzuar garancin