BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x
BREAKING NEWS

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si pasojë e korrupsionit”, Meta plas deklaratën e fortë dhe akuzon qeverinë: Durrësi nën presionin e mafies

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si
x
BREAKING NEWS

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të fundit

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të
x
BREAKING NEWS

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po ngushtohet!”, Dritan Abazoviç bën deklaratën e fortë dhe i bën thirrje Prokurorisë: Ata që duan të më ‘heqin kokën’, të nxitojnë, pasi...

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po
x

Rajoni

Ish-ambasadori amerikan në Serbi jep mesazhin e fortë: Ju merrni qeverinë që meritoni, askush nuk vendos në emrin tuaj

Ish-ambasadori amerikan në Serbi jep mesazhin e fortë: Ju merrni

Cameron Manter, ish-ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, ka thënë të enjten se askush s’e ka sjellë në pushtet Aleksandër Vuçiçin, përpos popullit serb. Kështu, në rastin e 10 vjetorit të fitores së parë të Vuçiqit në Serbi është shtuar diskursi që ambasadat perëndimore ia mundësuan fitoren Vuçiqit.Një pretendim i tillë për ish-ambasadorin amerikan është veç justifikim për ta arsyetuar mos reformimin e sistemit të drejtësisë si dhe mos anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian (BE)."Serbët preferojnë të votojnë për ata që janë tashmë në pushtet." Nëse kjo do të thotë se atyre u është hequr privilegji i anëtarësimit në BE, çfarë duhet bërë, këtë e kanë dhënë vetë”, tha Manter, për të përjavshmen Vreme, duke iu përgjigjur deklaratës se mendohet se Partia Progresive Serbe nuk do të vinte kurrë në pushtet pa mbështetjen e ambasadave perëndimore.“Serbët preferojnë të votojnë për ata që e kanë tashmë në pushtet”, ka thënë Manter. “Ju merrni qeverinë që meritoni, askush nuk vendos në emrin tuaj”, ka shtuar ai.Ai tha se si mik i madh i Serbisë, ende beson se populli serb do të zgjedhë përfundimisht rrugën e anëtarësimit në BE.“Megjithatë, u takon atyre (qytetarëve të Serbisë), u uroj gjithë të mirat në përpjekjet e tyre”, tha Manter.Për gjatë kësaj kohe ka qenë kryeministër e më pas president, pozitën të cilën vazhdon ta mbajë.Por Serbinë e Vuçiqit raportet e nxjerrin në një nivel ku demokracia nuk është e plotë.Qasja ndaj opozitës, cenzurimi i mediave si dhe ndërhyrja në sistemin e drejtësisë, janë kritikat më të shpeshta që aktivistët e demokracisë në Serbi dhe perëndim ia paraqesin Vuçiqit.

Më të lexuarat