BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Rajoni

Ish-presidenti i Serbisë revoltohet me Vuçiçin: Po punon drejtpërdrejt kundër interesave të Serbisë dhe flet si shqiptarët

Ish-presidenti i Serbisë revoltohet me Vuçiçin: Po punon

Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, është shprehur ditën e djeshme se kreu aktual i shtetit, Aleksandër Vuçiç, në seancën e fundit parlamentare për Raportin për negociatat me Prishtinën sërish po “punon drejtpërdrejt kundër interesave të Serbisë”. “Në vend që t’i përmbahet aspektit të përgjigjes së Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) në të cilën thuhet “JO” se deklarata e njëanshme e Kosovës është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, ai me këmbëngulje nënvizon vetëm aspektin që shqiptarët i përmbahen. ”, ka shkruar Tadiç në Twitter. “Është skandaloze që presidenti i Serbisë e interpreton vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në përputhje me interesat e palës shqiptare dhe punon drejtpërdrejt kundër interesave të vendit tonë, vetëm për hir të një lufte të lirë të brendshme politike dhe sulmeve ndaj kundërshtarëve politikë”, thotë Boris Tadiç. Edhe në maj të këtij viti, Tadiç e kishte thënë të njëjtën gjë për Aleksandër Vuçiç, se po e lexon vendimin e GJND-së si përkrahësit e pavarësisë së Kosovës. “Vuçiç tani për të disatën herë e ka interpretuar vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në përputhje me interesat e atyre që bëjnë avokatin për Kosovën e pavarur dhe jo në përputhje me interesat e Serbisë. Kjo qeveri është e njohur për kërcënimin ndaj integritetit territorial të Serbisë për një dekadë”. “Veçanërisht e pakuptimtë është pretendimi i tij që problemi është te fjalitë jokorrekte në pyetje. Rezultati do të ishte i njëjtë nëse pyetja do të bëhej në këtë mënyrë siç e kishte formuluar Vuçiç tani dhe gjykata do ta kishte shmangur përgjigjen. Të pretendosh të kundërtën është populizëm i pastër dhe i rrezikshëm”, kishte shkruar Tadiç.

Më të lexuarat