BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x

Rajoni

Ja kush është grupi ruso-serb që po përhap ndikimin e Vladimir Putinit dhe po krijon tensione në Beograd, dalin në skenë “duart e përgjakura të lëvizjes perandorake ruse”

Ja kush është grupi ruso-serb që po përhap ndikimin e

Serbia ka përfunduar shumë herë në raportet e mediave të huaja dhe organeve zyrtare evropiane si një vend ku ndikimi rus është jashtëzakonisht i fortë. Tubimet në mbështetje të Kremlinit dhe presidentit rus Vladimir Putin, mbishkrimet që lavdërojnë grupin paraushtarak-terrorist Wagner, themelimi i shoqërive ruso-serbe janë vetëm disa nga veprimet e fundit. Por kur ajri pastrohet nga ai perde tymi, pyetja mbetet: sa njerëz marrin pjesë profesionalisht në gjithë këtë histori ruso-serbe? Në kushte të vështira, për shkak se burimet ruse janë mjaft të mbyllura, media serbe “Blic” publikon informacione të panjohura më parë për qytetarët e Rusisë dhe Serbisë, detyra e të cilëve është përhapja e ndikimit të Kremlinit dhe krijimi i tensioneve në Serbi. E veçanta për të gjithë pjesëmarrësit nga pala ruse është se ata shmangin lidhjen zyrtarisht me grupin famëkeq Ëagner jashtë Rusisë. Rezulton se disa aktorë kanë qenë në histori për një kohë të gjatë, por disa prej tyre kanë themeluar organizata të reja me luftën në Ukrainë, të cilat janë nëngrupe të Ëagner. Një pjesë e organizatave ruse që kanë lidhje me lëvizje të caktuara në Serbi janë militante dhe kanë “krahët e tyre ushtarakë”. Një pjesë tjetër e ndikimit dhe ideve të Kremlinit përhapet në rrjetet sociale dhe mund të cilësohet si “cyber Ëagner”.

Legjioni Perandorak Rus

Një pjesë e retorikës së Kremlinit është se agresioni kundër Ukrainës është në fakt një "luftë kundër fashizmit". Kremlini, megjithatë, fsheh se grupet raciste, neo-naziste dhe të ekstremit të djathtë po luftojnë brenda forcave ushtarake ruse, dhe një nga më të rëndësishmet është "Lëvizja Perandorake Ruse", e cila ka një njësi ushtarake të quajtur "Russian Imperial". Lëvizja" ose "Legjioni Perandorak Rus" brenda saj. Kreu ushtarak quhet Denis Valjulovi? Garijev, i cili u drejtohet njerëzve me mendje të njëjtë në Serbi përmes rrjeteve dhe mban kontakte të ngushta me "Aksionin Serb". Organizata paraushtarake "Lëvizja Perandorake Ruse" ka trajnuar mercenarë dhe vullnetarë për të luftuar për më shumë se 10 vjet, dhe tani ata po rekrutojnë edhe për fushën e betejës në Ukrainë. Sipas të dhënave të disponueshme, ata tashmë kanë dy objekte stërvitore në Shën Petersburg për operacione në zonat pyjore dhe urbane, për përdorimin e armëve taktike dhe luftime trup më trup.

"Legjioni Perandorak" dhe "Aksioni Serb"

Pikëpamjet politike të Gariyev kanë ndryshuar që nga fillimi i agresionit kundër Ukrainës. Sipas informacioneve të disponueshme, ai më parë kritikoi Putinin, pretendoi se qeveria ruse është e korruptuar dhe bëri thirrje për luftë "me ose pa Putin". Tani, megjithatë, "legjionari perandorak" kryesor ka heshtur me kritikat ndaj presidentit rus. Shërbimi i inteligjencës gjermane (BND) gjithashtu u mor në mënyrë aktive me "Lëvizjen Perandorake Ruse". Ai raport shtatëfaqësh i BND u botua nga "Spiegel" dhe thotë se krahu ushtarak i "Lëvizjes Perandorake Ruse"  "Legjioni Perandorak Rus"  është një "organizatë e bardhë që synon të rithemelojë Perandorinë Ruse". Në raportin e BND përmendet edhe rrjeti i organizatave ekstremiste në mbarë botën me të cilat “Legija” është në kontakt dhe përmendet lidhja me një organizatë në Serbi, neofashistin “Aksioni serb”. Në Serbi, “Patrullat Popullore” përmenden më së shpeshti si grup ekstremist, ndërsa “Aksioni serb” është më pak i njohur për publikun vendas dhe nuk ka person që prezantohet si lider. Ajo u vlerësua si një organizatë klerofashiste dhe anëtarët e saj udhëtuan për në Shën Petersburg me ftesë të "Lëvizjes Perandorake Ruse". Kreu i "Aksionit Serb" përbëhet nga njerëz më të arsimuar se sa ndodh me organizatat e tjera, dhe ata kanë edhe veprimtarinë e tyre botuese.

Veprimet e përbashkëta

Lidhja mes “Legjionit Perandorak” dhe “Aksionit Serb” është e dukshme edhe përmes disa veprimeve specifike. Kështu, në nëntor 2021, mbështetësit e RIP u mblodhën para Ambasadës së BiH në Moskë në shenjë mbështetjeje për Ratko Mlladi?. Në të njëjtën kohë, “Aksioni serb” mban tubim para Ambasadës së Ukrainës në Beograd. Organizatorët më pas deklarojnë se janë mbledhur "me iniciativën e RIP-së për të mbështetur rusët në Donbas".

Më të lexuarat