BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Rajoni

Ja si Vuçiç po përdor Prishtinën për të mbajtur pushtetin në Beograd, media serbe “demaskon” presidentin dhe nxjerr hapur pazaret e tij me amerikanët për një Kosovë të pavarur

Ja si Vuçiç po përdor Prishtinën për të

Media serbe “Danas” në një artikull të fundit ka dalë në konkluzionin se presidenti serb Aleksandër Vuçiç po blen kohë për veten në pushtet duke përdorur kartën se nuk e njeh kurrë pavarësinë e saj, por në të vërtet me pranimin e marrëveshjes së Ohrit ai tashmë e ka bërë një gjë të tillë. “Historia e presidentit serb për blerjen e kohës kur bëhet fjalë për Kosovën nuk pi ujë, sepse ishte ai që pranoi Marrëveshjen e Ohrit, e cila parashikon me saktësi dinamikën e zbatimit të saj. Kjo që thotë është mashtrim i votuesve, që të bien në histori të tij se po kujdeset për interesat kombëtare”, thonë bashkëbiseduesit e Danas. Ekspertët që folën për median serbe i bënë komentet duke u nisur nga deklarata e presidentit në ceremoninë e SAN, në të cilën ai shprehet se është më mirë të blesh kohë, sesa të heqësh dorë nga ajo që nuk duhet. “Nuk i kuptoj fjalët e Vuçiçit kur thotë se po përpiqet të bëjë një kompromis, sepse marrëveshja franko-gjermane që ai ka pranuar nuk është ajo. Ajo de facto e ka njohur shtetin e Kosovës dhe serbët duhet të marrin Asociacionin e Komunave Serbe, që nuk do të thotë asgjë, as nuk u ofron asgjë serbëve”, tha për Danas, Vojislav Mihailoviq, udhëheqës i POKS-it.  “Kjo që ai thotë është mashtrim i votuesve, që të bien pas historisë së tij se kujdeset për interesat kombëtare, ndërsa nga ana tjetër zbaton politikën e tradhtisë së lartë të krijuar në Perëndim”, thotë Mihailoviç.

Kërkesa për refuzimin e planit franko-gjerman

E Stefan Jovanovç, zëdhënës i Partisë Popullore, mendon se zgjidhja nuk është të fitohet kohë, por të refuzohet haptazi plani franko-gjerman për pavarësinë e Kosovës. “Serbia nuk duhet të heqë dorë kurrë nga Kosova ”. Prandaj, Partia Popullore është një zgjedhje e sigurt në këto zgjedhje, sepse ne po avokim hapur që urgjentisht të refuzohet marrëveshja franko-gjermane që parashikon njohjen e të ashtuquajturës Kosovë. Ai plan duhet të refuzohet urgjentisht, sepse pranimi i atij plani për pavarësinë e Kosovës do të nënkuptonte vetëshkatërrim dhe fillimin e fundit të vendit tonë”, thotë Jovanoviç. Duke komentuar fjalimin e Vuçiçit në SAN, Borko Stefanoviç, nënkryetar i SSP-së, thekson se kjo qeveri nuk di gjë tjetër veçse të heqë dorë nga gjithçka që është në interes të shtetit, vetëm për të qëndruar disi në pushtet. Për ta nuk ka zgjidhje tjetër përveç mësimit dhe dhënies së vendit tonë, njerëzve, parave të njerëzve dhe interesave kombëtare”. E vetmja gjë e mundur për ta është ose të vazhdojnë të mësojnë gjithçka që munden, ose të presin dhe pastaj të japin mësim gjithsesi. Ata që prangosën Serbinë me dhunë dhe korrupsion, që shitën të gjitha burimet tona dhe bënë që çmimet e ushqimeve të rriten, duhet të zëvendësohen më 17 dhjetor”, thotë Stefanoviq. Ai shton se koalicioni Serbi kundër dhunës do ta ndalë këtë pasiguri dhe pasiguri të tmerrshme, që është emri i mesëm i kësaj qeverie, dhe do të mundësojë normalitet dhe jetë të denjë për të gjithë qytetarët. “Problemi më i madh është se qeveria e SNS nuk u jep njerëzve atë që kanë fituar me ndershmëri, qofshin fermerë apo punonjës në arsim dhe shëndetësi. E ardhmja e qytetarëve tanë sigurisht që prej kohësh i është dorëzuar personit të parë që vjen dhe është i gatshëm të mbështesë korrupsionin dhe SNS-në të qëndrojë në pushtet”, përfundon Stefanoviq.

Plani i Vuçiç

Milos Parandilovic, lideri i Fytyrës së Re të Serbisë, beson se Vuçiçi dhe Shesheli i kanë ngrënë 30 vitet tona duke blerë kohë dhe do të vazhdojnë ta blejnë atë për sa kohë të sundojnë.  “Këtu Serbia përdor fjalë të mëdha dhe në botë është e gatshme të shesë të gjitha burimet e saj dhe këtë e dinë të huajt”, thotë Parandiloviç. Prandaj, siç thotë ai, lidershipi i Serbisë nuk ka pasur asnjë fitore në nivel ndërkombëtar që kur janë në pushtet progresistët. “Vuçiç, në mënyrën e vjetër radikale, dëshiron kaos në botë, sepse ai bën më të mirën në fatkeqësi. Është e gjitha shkolla e vjetër e Sheshelit, prandaj është mirë që u mblodhën sërish, që në dhjetor t'i fshijmë së bashku nga skena politike dhe t'i dërgojmë në faqet më të errëta të historisë serbe, aty ku realisht i përkasin”, përfundon Parandiloviç.

Më të lexuarat