Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Jovanoviç: Serbia nuk mund të kërkojë edhe Kosovën edhe Evropën

Jovanoviç: Serbia nuk mund të kërkojë edhe Kosovën edhe Evropën

Postuar: 12/06/2018 - 15:35

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë (DSS), Millosh Jovanoviç tha sot se është e pamundur që Serbia ndjek politikën “Edhe Kosova edhe Evropa”, dhe shtoi se partia e tij 10 vjet më parë e ka thënë këtë, sepse Bashkimi Evropian si kusht për anëtarësim kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës.
 
“Vuk Jeremiç, Daçiç dhe Tadiç me vite të tëra thanë Kosova dhe Evropa, por në qoftë se qeveria aktuale në Serbi dhe Vuçiç e njohin pavarësinë e Kosovës, do të mundësojnë që ajo më nuk është një shkëputje paligjshme”, tha Jovanoviç në Raditelevizionin e Vojvodinës.
 
Ai ka pyetur presidentin e Serbisë, kur do të dalë me planin e tij për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe paralajmëroi se ai që do të fillojë me njohjen e pavarësisë së Kosovës, përveç përgjegjësisë historike, do të bartë dhe përgjegjësi penale.
Lideri DSS tha se presidenti Vuçiç po i frikëson qytetarët e Serbisë, në mënyrë që “të ziejë bretkosën”, që opinioni të detyrohet për të pranuar njohjen e pavarësisë së Kosovës si të pashmangshme.
 
Sipas tij, Qeveria e Serbisë, e udhëhequr nga DSS, në vitin 2007 refuzoi propozimin e Ischinger për një marrëveshje që do të ishte e ngjashme me marrëveshjen e dy Gjermanive, dhe sipas së cilës Kosova do të merrte ulësen në OKB.
“Nëse Vuçiç pranojë shkëputjen e Kosovës, askush nuk do të jetë në gjendje nesër për të parandaluar Kosovën dhe Shqipërinë, si dy shtete sovrane, që të bashkohen”, tha Jovanoviç. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/06/2018 - 14:51

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka reaguar për simbolin e shqiponjës që Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri bënë gjatë festimit të golave kundër Kombëtares së tij.

Postuar: 23/06/2018 - 10:18

Ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka deklaruar se vendi i tij do të mbështesë Shqipërinë

Postuar: 23/06/2018 - 09:21

Në një aksident rrugor që ka ndodhur në Gjakovë, ku ka humbur jetën sportisti i mirënjohur i Koso

Postuar: 22/06/2018 - 23:12

Ambasada gjermane në Shkup sot përmes një njoftimi për mediat, uroi kryeministrat Zoran Zaev dhe

Postuar: 22/06/2018 - 18:40

Gazetarja nga Kosova dhe anëtarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Arbana Xharra është kërcënu

Postuar: 22/06/2018 - 17:18

Zgjidhja e çështjes së emrit të Maqedonië eliminoi edhe një pengesë për fillim të negociatave me

Delawie: Korrupsioni në Kosovë ka rrënjë të thella

Postuar: 22/06/2018 - 16:47

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, tha se korrupsioni në Kosovë ka rrënjë të thella d