Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Juncker: Ballkani Perëndimor dhe BE kanë të ardhme të përbashkët

Juncker: Ballkani Perëndimor dhe BE kanë të ardhme të përbashkët

Postuar: 14/03/2018 - 15:33

Kryetari i Komisionit Evropian (KE), Jean-Claude Juncker ka deklaruar mbrëmë në Strasburg se nuk ka datë të saktë për vendet e Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në Bashkimin Evropian.
 
Ai thotë se gjatë vizitës në rajon, para dy javësh, është përballur me dëshirën për BE, dhe se kjo i ka sjellë besim të ri se rajoni është i vendosur për ndryshime fundamentale.
 
Juncker konsideron se rajoni duhet patjetër të jetë pjesë e BE, por shton se Ballkani Perëndimor ka shumë punë, para se të anëtarësohet në BE.
 
Zyrtari i lartë i KE-së thotë se duhet të zgjidhen shumë çështje dypalëshe, të arrihet bashkim më i madh, të respektohen reforma në sundimin e ligjit, duke përfunduar se me Ballkanin Perëndimor, BE-ja ka një të ardhme të përbashkët.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Greqia refuzon ekstradimin turqve të arratisur të puçit

Postuar: 16/03/2018 - 15:50

Një gjykatë greke refuzoi sot kërkesën e Turqisë për ekstradimin e tetë ushtarëve turq të akuzuar nga Ankaraja se kanë pasur rol në grushtin e dështuar të shtetit ndaj presidentit Tajip Erdogan në 2016. 
 
Trazirat në Charlottesville, i rrahuri nga nacionalistët del në gjyq për sulm

Postuar: 16/03/2018 - 15:49

Aktivistët e të drejtave në Charlottesville i bënë sot thirrje autoriteteve të rrëzonin akuzat absurde për sulm fizik ndaj një DeAndre Harris, një afro-amerikan i rrahur nga t
Lista Serbe: Kemi presion nga ndërkombëtarët, por nuk e votojmë Demarkacionin

Postuar: 16/03/2018 - 15:45

Lista Serbe ka reaguar edhe një herë për mundësinë që ta votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi
Zaev: Mosnënshkrimi i Ligjit të gjuhëve nga Ivanov, shkelje të Kushtetutës

Postuar: 16/03/2018 - 15:44

Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar sot se Ligji për përdorimin e gjuhëve nuk do të ndryshojë asgjë në Maqedoni e as që do ta rrënojë të ardhmen e saj të përbashkët.
Gruevski: Nuk doja incident në Kuvend, Talat Xhaferi të kërkojë falje

Postuar: 16/03/2018 - 15:43

Në lidhje me incidentin në Kuvendin e Maqedonisë, kur ish-kryeministri Nikolla Grueski tentoi pengimin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, ky i fundit është deklar

Postuar: 16/03/2018 - 13:40

Deklarata e ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit, Wess Mitchell, në Beograd, ku tha se “Kosova ka të drejtë të themelojë forcën e saj ushtarake, e cila nuk do të përbënte

Postuar: 16/03/2018 - 13:21

Lista Serbe ka reaguar edhe një herë për mundësinë që ta votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi