Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kadri Veseli: Kosova nuk ndahet, Asociacioni jo kompetenca ekzekutive

Kadri Veseli: Kosova nuk ndahet, Asociacioni jo kompetenca ekzekutive

Postuar: 06/09/2018 - 21:12

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë dhe i bindur se Kosova nuk do të ndahet me asnjë çmim. Sipas tij, sapo të qetësohen “gjakrat” do arrihet një konsensus për dialogun, ndërsa më 13 shtator në sesionin vjeshtor të Kuvendit në rend dite do të jetë rezoluta për zgjidhjen e çështjes.
 
Në lidhje me Asociacionin e komunave serbe, Veseli tha se nuk do të ketë kompetenca ekzekutive.
 
“Kosova është një, është shtet, shqiptarët janë 92 përqind, është shtet i shenjtë, nuk ndahet në asnjë çmim.  Asociacioni nuk do të ketë kompetenca ekzekutive, asnjëherë, janë qëndrime shumë të pastra deri në momentin që qetësohen gjakrat dhe do kemi një rezolutë të përbashkët. Jemi në rrugë të duhur, pavarësisht deklaratave që dëgjoni, do të arrihet konsensus nacional”, ka thënë ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2018 - 15:27

Qeveria e Hungarisë njoftoi sotn se gjatë arratisjes nga Maqedonia, Nikolla Gruevski nuk është ndihmuar as nga shteti dhe as nga autoritetet hungareze, ndërsa shton se nuk jep detaje derisa të përfundojë procedura p

Postuar: 16/11/2018 - 15:23

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se OBRM-PDUKM-ja është

Postuar: 16/11/2018 - 15:22

Eurokomisari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johannes Hahn, përmes një postimi në Twitter thek

Postuar: 16/11/2018 - 15:21

Vlora Çitaku, ambasadore e Kosovës në SHBA, është takuar djeme Ivanka Trump, të bijën e preside

Postuar: 16/11/2018 - 15:20

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se Hashim Thaçi do të shkojë drejt rrugës së k

Postuar: 16/11/2018 - 14:57

Është vënë në prangat e policisë gjatë ditës së sotme mjeku popullor i vetë-quajtur Burdushi.

Postuar: 16/11/2018 - 14:22

Ish-kryeministri Nikola Gruevski, i cili është shpallur në kërkim ndërkombëtar, dhe aktualisht nd