BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Rajoni

Kambanat e SHBA po bien për Vuçiç, presidenti serb së shpejti mund të futet në “listën e zezë” amerikane, ja si Uashingtoni ia preu krahët me sanksionet për “pesëshen” e tij

Kambanat e SHBA po bien për Vuçiç, presidenti serb së

Koha po mbaron për Aleksandër Vuçiç. Kambanat e SHBA-së, tani duket se po bien për presidentin serb. Pas Milan Radoiçiçit, Zvonko Veselinoviçit dhe Aleksandër Vulin, SHBA vendosi sanksione ndaj Nenad Popoviçit dhe Misha Vaciçit. Sanksionet ndaj kësaj pesëshe u vendosën për shkak se janë cilësuar si grup kriminal, si dhe për lidhjet me Rusinë, një vend që është nën sanksione jo vetëm nga Amerika, por edhe nga i gjithë Bashkimi Europian. Duke pasur parasysh se bëhet fjalë për bashkëpunëtorë të ngushtë të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, të cilët mbanin funksionet më të larta shtetërore, lind pyetja se çfarë po mesazhi po i jep SHBA vetë Vuçiçit me këto sanksione dhe nëse ai së shpejti mund të jetë në “listën e zezë” të amerikanëve.

“Pesëshja” e Vuçiç

“Sanksionet e fundit të Ministrisë së Financave të SHBA-së, Nenad Popoviç dhe Misha Vaciç nuk janë befasi për mua. Mjafton të shikojmë shpjegimin”, thotë psikologu Zarko Koraç për median serbe “Danas”. Sipas raportimeve, Misha Vaciç ishte një "vëzhgues ndërkombëtar" në referendumin e paligjshëm me të cilin Krimea u nda nga Ukraina dhe iu aneksua Rusisë. Lidhjet e tij të mëparshme me grupet ekstreme nacionaliste ruse nuk u përmendën, por janë të njohura që më parë.  Ndërsa Nenad Popoviç, i cili është kryetar i një partie fantazmë të Partisë Popullore Serbe, ishte ministër në Qeverinë e Serbisë dhe sapo ishte planifikuar të bëhej drejtor postar i Serbisë. Ai mori pjesë në privatizime të shumta në Serbi dhe më së shumti njihet për privatizimin e Minelës. Ai e bëri pjesën më të madhe të punës së tij në Rusi. Ai ka udhëhequr çështje të shumta gjyqësore kundër OJQ-së Creek, të cilat i ka humbur pothuajse të gjitha”, kujton bashkëbiseduesi i “Danas”. Nëse përpiqemi të gjejmë emëruesin e përbashkët të këtyre dy personaliteteve krejt të ndryshme, thekson ai, dalin dy. “Puna për qeverinë e Serbisë dhe lidhjet me Rusinë e Putinit. Ata nuk u zgjodhën rastësisht. Sanksionet e tyre janë një mesazh për qeverinë se lidhjet e saj politike dhe ekonomike me Rusinë duhet të përfundojnë. Këtë e thonë vazhdimisht BE dhe SHBA. Por këto janë mesazhe të qarta”, beson Zarko Koraç.

Mesazhi për presidentin

Sipas fjalëve të tij, pesëshja Vulin, Radoiçiç, Veselinoviç, Vaçiç dhe Popoviç, të cilët janë nën sanksionet ekonomike dhe politike të SHBA-së, përfaqësojnë dhe simbolikisht atë që Perëndimi dëshiron të ndryshojë në Serbi. “Mbetet të shihet se sa do ta marrë mesazhin regjimi i Vuçiçit”, shton ai. Siç vëren ai, lëvizja simbolizon thelbin e asaj që SHBA kundërshton politikën e Aleksandër Vuçiçit. Sipas Millosh Bakoviç Jadzhiç, zëdhënës i Solidaritetit, lajmi se Popoviç dhe Vaçiç janë sanksionuar është i gëzueshëm. “Sigurisht që jam i lumtur për gjithçka që shkon në dëm të njerëzve si ata të dy, sepse punojnë në dëm të njerëzve në Serbi. Për ndershmërinë e mashtruesit të djathtë Vaçiç, mjafton të kujtojmë vetëm zgjedhjet në Vranjë dhe gjoja pushtimin e këtij qyteti nga votuesit hungarezë, nuk duhet shkuar as deri në “misionin e tij vëzhgues” në lindje të Ukrainës”, shprehet i intervistuari i “Danas”. “Më interesante më duken veprimet e ish-ministrit Popoviç, vëren ai.

I radhës në listë

 “Mbetet e paqartë për mua nëse ai ka ende një gjurmë konsistence përtej interesave të tij fitimprurëse, apo nëse zhytja e tij në biznesin rus është aq e thellë sa ai as nuk u përpoq të rreshtohej me Perëndimin, të cilin besoj se shumë nga kolegët e tij manjatë do të përpiqet të bëjnë, dhe disa tashmë po bëjnë . Le t'i besojmë vlerësimit amerikan, ata e kuptojnë njëri-tjetrin si në biznes ashtu edhe në politikë, sado e çuditshme të tingëllojë shprehja "ndikimi malinj rus" dhe sado hipokrite të tingëllojnë thirrjet për "menaxhimin funksional demokratik të rajonit”, shpjegon Millosh Bakoviç Jadzhiç. “Nuk e di kush mund të jetë i radhës, thotë ai, e di vetëm se për momentin nuk do të jetë manjati Zheljko Mitroviç”, thotë bashkëbiseduesi i medias serbe. “Dhe shpresoj që pas rënies së regjimit të SNS-së, askush të mos luajë në piano si Nenad Çanka në televizionin rozë demokratik”, përfundon bashkëbiseduesi i “Danas”.