BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Rajoni

“KFOR është atje për të parandaluar një përshkallëzim të mundshëm”, gazetari serb reagon për tensionet në veri: Më kujton vitin 1999

“KFOR është atje për të parandaluar një

Gazetari në Beograd, Darko Popoviç, e ka krahasuar situatën aktuale në veri të Kosovës me atë të vitit 1999të.

Në një lidhje me emisionin “Ballkan” në Abc të gazetares Linda Karadaku, Popoviç theksoi se situata në veri të Kosovës aktualisht ëhstë nën  kontrollin e KFOR-it, dhe se asnjë nga palët nuk kërkon të përshkallëzojë konfliktin.

Megjithatë sipas Popoviç shteti i Kosovës është ende i shqetësuar se mos ndodh ndonjë gjë e keqe.

I pyetur nga gazetarja Karadaku nëse është normale që forcat serbe të qëndrojnë aq pranë kufirit, Popoviç tha se nga ana e KFOR është thënë se forcat serbe mund të lëvizin lirshëm në territorin e tyre.

Popoviç: Situata në Kosovë është mjaft e rëndë. Situata këtë javë më kujtoi disa zhvillime të vitit 1999, por ka një ndryshim të madh për shkak të sjelljes së KFOR. Prishtina dhe Beogradi e panë këtë si një mundësi për të shmangur një krizë. Jo vetëm për arrestimin e ish-policit serb por dhe për arrestimin e 3 të tjerëve. Ky përshkallëzimi nuk është vetëm për arrestimin e ish-policëve por dhe për situatën. Prishtina është e shqetësuar se mund të ndonjë diçka e keqe.

Karadaku: Çfarë po ndodh në kufi në veri të Kosovës?

Popoviç: KFOR është atje për të parandaluar një përshkallëzim të mundshëm, ata janë ushtarë, nuk janë policë. Pata një njoftim nga KFOR-i. KFOR është vendosur aty për të parandaluar një konflikt të mundshëm, por policët duhet të jenë atje për të mbajtur situatën të qetë.

Popoviç: Forcat speciale të Kosovës. Ata nuk duan të përmendin shpesh forcat speciale të Kosovës. Por refuzimi më i madh që ka Beogradi është qëndrimi i Forcave Speciale në veri.

Karadaku: Mediat juaj raportoi se forcat serbe janë afruar në kufi me 2 kilometra, a është në rregull?

Popoviç: KFOR sipas asaj që ka thënë forcat serbe mund të lëvizin.

 

Më të lexuarat