Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi shkon në SHBA për të takuar Trump, ja çfarë pritet të vendoset

Postuar: 17/09/2018 - 17:03

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pritet të takohet me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në fillim të javës së ardhshme, për të diskutuar – siç mësohet nga burime diplomatike të “KosovaPress”, – mbi nismën e përkrahur nga Amerika për korrigjimin e kufijve mes Prishtinës e Beogradit.

 
Këshilltari politik i presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, në një përgjigje për mediet kosovare ka konfirmuar se kreu i shtetit të Kosovës do të udhëtojë për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës këtë fundjavë, duke shtuar se vetëm atëherë do ta bëjnë publike edhe agjendën e takimeve të tij.

Ky zhvillim ndoshta mund të konsiderohet i pritshëm, pas deklaratave të dhëna pak ditë më parë nga këshilltari i shefit të Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Bolton.

Bolton, duke folur për gazetarët në Kiev të Ukrainës, ishte shprehur se politika amerikane nuk do të përjashtonte korrigjimet territoriale, nëse të dyja palët do të punonin me njëra-tjetrën për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Veç çështjes së kufijve, presidenti Thaçi dhe ai amerikan Trump mësohet se do të bisedojnë edhe për marrëdhëniet dypalëshe dhe zhvillimet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me theks të veçantë procesin e dialogut mes Kosovës e Serbisë për arritjen e marrëveshjes historike.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2018 - 13:21

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar me 101 vota pro projektligjin që kthen Forcat e Sigurisë të Kosovës në ushtri.  

Postuar: 18/10/2018 - 11:19

Një zyrtar i Policisë së Kosovës nga komuniteti serb ishte akuzuar nga Prokuroria e EULEX-it në v

Postuar: 18/10/2018 - 07:24

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras ka pranuar dje dorëheqjen e ministrit të Jashtëm, Nikos Ko

Postuar: 17/10/2018 - 22:32

 Gjykata ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji ndaj të pandehurve me

Veseli merr mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Postuar: 17/10/2018 - 19:41

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, është pritur sot në një takim të po
Marrveshja e emrit, Hahn: Durimi i Greqisë i ka kufijtë e tij

Postuar: 17/10/2018 - 19:38

Komisioneri për Zgjerim i BE, Johannes Hahn, në një intervistë për “Euroactiv”, shp
Deputetët e VMRO-së heqin dorë nga debati në Parlament, do të votojnë kundër

Postuar: 17/10/2018 - 19:32

Deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe të koalicionit "Për Maqedoni më të mirë" sot në koordin