Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Korrigjimi i kufijve/ Zëdhënësja e BE komenton vizitën e Vuçiç në Kosovë: Jo lëvdata politikës dhe veprimeve të Milosheviç

Postuar: 10/09/2018 - 16:37

“BE-ja pret që Serbia dhe Kosova të vazhdojnë dialogun me të njëjtin angazhim si më parë”. Kështu deklaroi zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç.

Kocijançiç vuri në dukje se BE ka theksuar shumë qartë parimet e negociatave. “BE po punon për një marrëveshje të bazuar në të drejtën ndërkombëtare, e cila do të ishte realiste dhe e pranueshme për të dy palët. Qëllimi është një marrëveshje ligjërisht e detyrueshme që do të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura”, tha Kocijançiç.

Teksa u ndal tek fjalimi i presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç në Kosovë, Kocijançiç nënvizoi se “nuk duhet lënë asnjë hapësirë për dykuptimësi apo lëvdata ndaj politikës dhe veprimeve të (ish-Presidentit të Serbisë dhe Jugosllavisë) Milosheviç”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/04/2019 - 14:01

Kosva ka vendosur të dhurojë një shumë simbolike për rindërtimin e Katedrales Notre Dame.Qeveria e Kosovës vendosi të japë 20 mijë euro për rindërtimin e Katedrales, e cila u shkrumbua nga flakët disa ditë më parë.

Postuar: 18/04/2019 - 12:01

Kryetari i Komisionit shtetëror zgjedhor, Oliver Derkoski dhe anëtarë të KSHZ-së në mëngjes e&nbs

Postuar: 18/04/2019 - 11:11

Një 24 orët e fundit në  Shkup të Maqedonisë së Veriut janë shënuar dy aksidente rrugore me

Postuar: 18/04/2019 - 10:27

Pas më shumë se 1 viti përpjekje të fshehta dhe një fushate të paprecedentë mediatike, duket se

Postuar: 18/04/2019 - 08:41

Ndonëse janë bërë nëntë vjet prejse krerët e institucioneve të Republikës së Kosovës kanë nisur p

Postuar: 18/04/2019 - 08:22

Parlamenti grek votoi të mërkurën pro nisjes së një fushate diplomatike për të nxitur Gjermaninë

Postuar: 18/04/2019 - 07:20

E përditshmja austriake Der Standard i ka bërë jehonë dje zhurmave për një zgjidhje të re pa shkë