Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosovë, Thaçi dënon gjykatën ndërkombëtare të krimeve të luftës

Kosovë, Thaçi dënon gjykatën ndërkombëtare të krimeve të luftës

Postuar: 14/02/2018 - 16:13

Presidenti i Kosovës Hshim Thaçi e ka quajtur sot gjykatën ndërkombëtare të krimeve të luftës në Kosovë "padrejtësi historike," dhe shtoi se qeveria e tij po e pranon gjykatën si çmim për lirinë e vendit.
 
Në një intervistë me rrjetin Associated Press në kuadër të 10-vjetorit të pavarësësi së Kosovës nga Serbia, Thaçi dënoi Gjykatën Speciale me bazë në Hagë, duke e krahasuar me një gjykatë që kërkon të dënojë hebrejtë e persekutuar nga nazistët në Luftën e Dytë Botërore.
 
"Kosova bëri një luftë mbrojtëse për ekzistencën e saj si komb dhe nuk ka sulmua asnjë vend”, tha ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 23

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 27/05/2018 - 13:15

Superjahti i ish-liderit jugosllav, Josip Broz Tito do të restaurohet dhe trasformohet në një muze, njoftoi media kroate. Josip Broz Tito udhëhoqi Jugosllavinë për 35 vjet, deri në vdekjen e tij, në vitin 1980.

Postuar: 27/05/2018 - 10:32

Samiti i Sofjes së Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Forumi Ekonomik i Vjenës, kanë shërbyer si “ekskursion” për zyrtarët e shtetit.Një armatë

Postuar: 27/05/2018 - 09:25

Në më shumë qytete në Greqi janë paralajmëruar protesta për më 6 qershor, kundër bisedimeve për çështjen e emrit.

Sputnik: Në këmbim të Asociacionit, Kosova kërkon Trepçen dhe Gazivodën

Postuar: 26/05/2018 - 21:01

Gazeta ruse “Sputnik” shkruante ankohej dje se Kosova po vonon punën për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, pasi në këmbim të tij kërkon që mini
Mbi 42 mijë kosovarë hoqën dorë nga shtetësia

Postuar: 26/05/2018 - 15:50

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme Izmi Zeka ka deklaruar se numri i shtetasve kosovarë që kanë hequr dorë nga shtetësia në periudhën e parë të këtij viti është rritur, i
Maqedoni, 3000 euro dënim për punëdhënësin që vonon rrogat e punëtorëve

Postuar: 26/05/2018 - 15:46

Në Ligjin për marrëdhënie pune vërtetohet se rroga duhet të paguhet në periudhë jo më të gjatë se një muaj.

Postuar: 25/05/2018 - 21:11

Një ngjarje e rëndë ka tronditur ditën e sotme qytetin e Prizrenit ku një adoleshente është hedhur nga kati i tetë i pallatit, duke gjetur vdekjen e menjëhershme.