Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosova dështon në UNESCO për 3 vota, ja vendet myslimane që votuan kundër

  Kosova dështon në UNESCO për 3 vota, ja vendet myslimane që votuan kundër

Postuar: 09/11/2015 - 14:38

Ka dështuar pranimi i Kosovës në UNESCO, në votimin e sotëm të Asamblesë së Përgjithshme të kësaj organizate. Kundër Kosovës kanë votuar një pjesë e shteteve latino-amerikane, si dhe shumë shtete me shumicë myslimane.
 
Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari, Jordania, Kuvajti, Egjipti, Maroku, Palestina, Indonezia, Siria e Libia, janë vendet me shumicë myslimane, të cilat kanë votuar kundër Kosovës në UNESCO.
 
Ndryshe, Kosova nuk ka arritur të anëtarësohet në UNESCO për vetëm tri vota.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 15:37

Një ish-ministër serb i qeverisë së Kosovës është dënuar me dy vite burg për mohimin e krimeve të luftës dy dekada më parë.

Postuar: 05/12/2019 - 15:17

Kryeministri Zoran Zaev gjatë qëndrimit të sotëm në fshatin Vollkovë të Komunës së Gjorçe Petro

Postuar: 05/12/2019 - 15:14

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha në Sarajevë se

Postuar: 05/12/2019 - 15:11

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka mbrojtur s

Postuar: 05/12/2019 - 12:16

Ish-prokurori, Agron Matjani është gjetur i vdekur në banesën e tij në Prizren.

Postuar: 04/12/2019 - 15:44

Lidhja Demokratike e Kosovës nëpërmjet një komunikatë për media bën të ditur se bisedimet me Ve

Postuar: 04/12/2019 - 15:34

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha të mërkurën se nuk është optimist për arritjen e nj