Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosova nuk merr pjesë në Samitin e Vishegradit në Pragë

Postuar: 11/09/2019 - 18:39

Kosova nuk do të marrë pjesë në takimin e kryeministrave të vendeve të Grupit të Vishegradit dhe të Ballkanit Perëndimor, i cili do të mbahet të enjten në Pragë.

Zëdhënësja e Qeverisë në largim të Kosovës, Donjeta Gashi, tha për Radion Evropa e Lirë se Kosova është në një cikël të zgjedhjeve të parakohshme dhe se angazhimet e kanë pamundësuar pjesëmarrjen në samit të kryeministrit në largim, Ramush Haradinaj.

Por më herët, agjencia çeke e lajmeve CTK, ka raportuar se autoritetet e Kosovës e kanë anuluar pjesëmarrjen në samit për shkak të deklaratave të presidentit çek, Millosh Zeman, të bëra sot në Beograd.

Zeman ka thënë se dëshiron të diskutojë me zyrtarët kushtetues çekë mundsinë që vendi i tij ta tërheqë njohjen e Kosovës si shtet të pavarur.

Gashi tha se Haradinaj i vlerëson angazhimet e Çekisë, si lidere e Grupit të Vishegradit, në mbështetjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian.

Grupin e Vishegradit e përbëjnë Çekia, Sllovakia, Polonia dhe Hungaria.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2019 - 19:40

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka folur para mediave pas takimit me Isa Mustafën.
 

Postuar: 22/11/2019 - 19:37

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka folur para mediave pas takimi që pati me liderin e VV-së, Albin K

Postuar: 22/11/2019 - 18:33

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Nexhat Daci, ka paralajmëruar kreun e Lëvizjes Vetëvendosje,

Postuar: 22/11/2019 - 17:41

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar bdaj koalicionit NISMA-AKR-PD, pas ankesës që këta të fundit dr

Postuar: 22/11/2019 - 15:16

Një aferë spiunazhi mes një ish-agjenti serb dhe një pjesëtari të shërbimeve sekrete ruse ka he

Postuar: 22/11/2019 - 15:06

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski beson se nisma e njohur si “Mini-Shen

Postuar: 22/11/2019 - 15:02

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj tha dje se pa një Kosovë të fortë nuk mund t