Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Përplasjet e forta, ambasadorja Yuri Kim ultimatum të prerë Ramës dhe Bashës: Ju jeni pala përgjegjëse, mos harroni marrëveshjen e ...

Përplasjet e forta, ambasadorja Yuri Kim ultimatum të prerë
x

Rajoni

Kosova, Serbia dhe SHBA nominohen për Nobel, Grenell godet sërish Vjosa Omanin mbi sulmet ndaj paktit

Kosova, Serbia dhe SHBA nominohen për Nobel, Grenell godet sërish

Thellohen përplasjet mes Vjosa Osmanit, Vetëvendosjes dhe amerikanëve. Diplomati amerikan, Richard Grenell i është përgjigjur Osmanit e cila tha dy ditë më parë se simbolizmi nuk mund të krijojë vende pune, por as politikanët që e kanë udhëhequr vendin në 20 vitet e fundit. Sipas Grenell, përvoja mund të sjellë një ndryshim të madh, teksa Osmanit i ka thënë se për marrëveshjen nuk ka dhënë asnjë sugjerim, por vetëm kritika.“Gjatësia e kohës që një politikan është në detyrë nuk është domosdoshmërisht problemi. Përvoja mund të sjellë një ndryshim të madh. Krenaria e autorësisë ose marrja e meritave është zakonisht problemi. Ju nuk keni dhënë asnjë sugjerim për këtë marrëveshje. Vetëm kritika sepse nuk ishit në krye”, ka shkruar Grenell në një postim në llogarinë e tij në Twitter.

Kosova, Serbia dhe SHBA nominohen për Nobel

Deputeti i Partisë Kristian Demokrate ne? Suedi, Magnus Jacobsson, ka propozuar qeverinë e SHBA-ve, Kosovës dhe Serbisë për Çmimin Nobel për Paqe. Kjo është bërë e ditur nga vetë ai me një postim në Tëitter. Jacobsson ka shkruar se ky propozim ka ardhur si rezultat i punës që kanë bërë javën që shkoi me nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë. “Kam nominuar Qeverinë e SHBA-ve, Kosovës dhe Serbisë për Çmimin Nobel për Paqe, për punën e tyre për punën e tyre të përbashkët për paqen dhe zhvillimin ekonomik, përmes marrëveshjes së bashkëpunimit të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. Tregtia dhe komunikimet janë blloqe të rëndësishme në ndërtimin e paqes”, ka shkruar Jacobsson.

Artikulli i “The Wall Street Journal"

“The Wall Street Journal” i ka dedikuar një artikull marrëveshjes së ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara, për normalizimin e marrëdhëniet ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë.

“The Wall Street Journal” shprehet se marrëveshja, e konsideruar nga presidenti Donald Trump si historike kur u nënshkrua brenda Zyrës Ovale, vjen pas një ndërhyrje të udhëhequr nga SHBA në vitin 1999 që rezultoi me shpalljen e pavarësisë së Kosovës, në vitin 2008. Zbatimi mbështetet në premtimin e huave me kosto të ulët amerikane dhe mbështetjen e përmirësimit drejt zhbllokimit të investimeve private dhe nxitjes së progresit duke financuar projekte strategjike të infrastrukturës dhe kompanive, sipas politikanëve, sipërmarrësve dhe analistëve brenda zonës. Ndërsa marrëveshja e arritur më 4 shtator nuk përcaktonte të gjithë sasinë e huave dhe investimeve, parashikohet të ofrojnë qindra miliona dollarë në financim për zonën brenda një periudhe të shkurtër kohore. Në këtë drejtim, WSJ shkruan se autoritetet e Kosovës deklaruan se kishin parashikuar mbi 2 miliardë dollarë financim. Sipas shkrimit të WSJ, shumë nga ato për të cilat u ra dakord në Uashington ishin rënë dakord më 2013 në një marrëveshje të negociuar nga Bashkimi Evropian që nuk ishte zbatuar në asnjë mënyrë, deklaroi Ljubodrag Savic, profesor i ekonomisë në Kolegjin e Beogradit. “Askush nuk mund të jetë kundër ndërtimit të infrastrukturës që lidh të dy palët dhe forcon tregtinë, kështu që është një fillim i pabesueshëm”, deklaroi ai. “Sidoqoftë të dy qeveritë janë duk kundërshtuar në pikat themelore… dhe zbatimi mbetet një problem”, deklaroi ai, duke aluduar në refuzimin e vazhdueshëm të Serbisë për të njohur zyrtarisht fqinjin e saj si një shtet të pavarur. Ndërsa Meliza Haradinaj, ministrja e Jashtme e Kosovës, deklaroi se besimi brenda BE-së kishte rënë brenda zonës pasi ajo nuk zbatoi marrëveshjen e vitit 2013, e cila “e kishte detyruar Kosovën të kërkonte vazhdimisht një rritje të rolit të Amerikës”.Dhe Arban Abrashi, ministri i Infrastrukturës së Kosovës, deklaroi se zbatimi varej nga angazhimi i qëndrueshëm i SHBA-së. Në anën tjetër, zyrtarët e BE-së kanë deklaruar se ata mirëpresin çdo përpjekje për të forcuar lidhjet midis Serbisë dhe Kosovës, megjithatë beteja mund të zgjidhet vetëm me anë të negociatave të drejtuara nga BE drejt njohjes së Kosovës dhe mbrojtjes së të drejtave të pakicave serbe në Kosovë. Marrëveshja gjithashtu nxiti kritika nga aleati i ngushtë i Serbisë, Rusia.