Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosova zbulon obeliskun kushtuar viktimave të 11 shtatorit në Amerikë

Postuar: 11/09/2019 - 15:38

Në 18 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit ndaj kullave binjake në New York, sot në oborrin e Qeverisë së Kosovës është përuruar edhe obelisku në nderim të rreth 3 mijë viktimave të ati sulmi.

Obelisku mbanë mbishkrimin “Kosovo Remembers” ose në shqip “Kosova Kujton”.

Me këtë rast kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka thënë se sot 18 vjet edhe Kosova e përjetoj rëndë sulmin mbi miqtë tanë.

“Kosova çdo vit në këtë datë kujton të rënët dhe bashkëndjen me Amerikën. Ne do ta kthejmë në traditë këtë nderim dhe do ti kujtojmë të rënët në Amerikë. Amerika ka qenë me ne për lirinë tonë dhe është garanci për lirin në botë”, ka thënë Haradinaj.

Ndërkaq ambasadori i Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se sot ne kujtojmë rreth 3 mijë viktima që u vranë.
Pas zbulimit të pllakës memoriale Haradinaj dhe Kossnet si dhe personalitete të tjera që morën pjesë në këtë ceremoni bënë homazhe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 23:34

Gjykatësi i Gjykatës Themelore në Pejë, i quajtur Sali Berisha është vënë në pranga nga Policia e Krimeve Ekonomike.

Postuar: 19/09/2019 - 15:29

Lideri i Partisë së Serbëve të Kosovës, Aleksandar Jablanoviç, tha se partia do të tentojë të h

Postuar: 19/09/2019 - 15:21

Gjermania nuk ka propozime konkrete për zgjidhjen e problemit me Kosovën dhe nuk ka gjithashtu

Postuar: 19/09/2019 - 07:33

Fushata për zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit në Kosovë ka vijuar dje me akuza e premtime nga

Postuar: 18/09/2019 - 19:38

Lideri i PDK në Kosovë, Kadri Veseli, sot ka marrë pjesë në Konventën e Gruas Demokratike, ku k

Postuar: 18/09/2019 - 19:36

Kandidati për kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se qeveria e re do të hapë