Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosovari ngre padi ndaj Serbisë, kërkon 700 mijë euro për dëmet e luftës (Emri)

Postuar: 26/05/2019 - 22:05

Një qytetar Kosovar i identifikuar si Bashkim Fetoshi ka vendosur të padisë shtetin serb, për dëmet e shkaktuara gjatë kohës së luftës, ku ai u detyrua të largohej drejt Shqipërisë.

Fetoshi, nga fshati Xërxë i Rahovecit,  i cili përveç torturave që përjetoi gjatë kohës së luftës, forcat serbe ia dogjën edhe të gjitha bizneset që kishte, restorantin, furrën e bukës, çka bëri që ky i fundit në pamundësi për të qëndruar më, u detyrua të largohej vitin 1998, në drejtim të Shqipërisë.

Ekspertët e vlerësimit të dëmeve kanë konstatuar se vlera e këtyre dëmeve të shkaktuara nga Serbia arrinin në 700 mijë euro. Për këtë arsye Fetoshi ka vendosur që ta padisë shtetin serb, për t’i kompensuar atij dëmet ekonomike të luftës.

Ndërsa nuk ka nguruar t’iu bëjë një apel të gjithë atyre që janë dëmtuar në çfarëdo forme gjatë kohës së luftës, të kërkojnë dëmshpërblim nga Serbia, Fetoshi shprehet optimist se do ta fitojë rastin, pavarësisht se ende nuk ka marrë një përgjigje pozitive se do t’i kompensohet dëmi.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 14:55

Kandidatja për kryeministre e Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike, Vjosa Osmani ka reaguar për situatën e tërmeteve në Shqipëri. Osmani është solidarizuar me të lënduarit pas tërmeteve të 24 orëve të fundit.

Postuar: 21/09/2019 - 19:47

Gjatë prezantimit të Programit Nacional për Zhvillim dhe Punësim, kandidatja e Lidhjes Demokrat

Postuar: 21/09/2019 - 19:45

Albin Kurti, kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, sot ka qenë për vizitë në fsh

Postuar: 21/09/2019 - 18:56

Ish-presidenti i Jugosllavisë dhe ish-kryeminsitër i Serbisë, Vojislav Kostunica propozoi sot n

Postuar: 21/09/2019 - 15:12

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç tha sot se kërkesa e Përfaqësuesit Special të SHBA për Ball

Postuar: 21/09/2019 - 14:26

Një 32-vjeçar nga Kosova e ka vrarë gruan e tij me një shkop druri në Vienë.

Postuar: 21/09/2019 - 07:32

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç i ka thënë dje hapur opinionit serb se Amerika pret nga vendi i