Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosovë, Osmani: Dialogun e udhëheq Qeveria, Presidenti dekreton marrëveshjen

Postuar: 16/09/2019 - 19:19

Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për Kryeministre, Vjosa Osmani, ka thënë se dialogun me Serbinë do ta drejtojë Qeveria e ardhshme e Kosovës.
 
Ajo ka thënë se Presidenti i Kosovës vetëm do ta dekretojë marrëveshjen e arritur me Serbinë.
 
Kështu ka thënë ajo në debatin “Fol hapur”, me temën “Shteti funksional sipas Vjosa Osmanit”.
 
“Sa i përket dialogut me Serbinë – do të udhëhiqet nga Qeveria, por jo vetëm nga unë. Në fushën e negociatave kam përvojë më shumë se secili kandidat për Kryeministër. Të tjerët e kanë shikuar nga televizori; ndërsa unë kam qenë e përfshirë drejtpërdrejti”.
 
“Të tjerët kanë bërë gjithçka duke e vendosur lëkurën e tyre personale para interesit shtetëror. Kurse disa të tjerë kanë ikur nga përgjegjësia e dialogut duke e lënë atë në duar të personave të papërgjegjshëm”.
 
“Nuk mund të hysh në dialog duke thënë se unë nuk e bëj këtë apo atë, por duhet të ketë ide konkrete se si duhet të arrihet deri te normalizimi”.
 
“Unë kam qenë kundër fokusimit të tërë energjisë në dialog. Serbia nuk ka na ndaluar që të krijojmë vende të reja pune. Dialogu është përdorur si strehë për gabimet dhe dështimet e Qeverisë”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2019 - 12:03

Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës njoftohet se është arrestuar një person i dyshuari pasi që kishte sulmuar fizikisht Kryetarin e Gjykatës Themelore dega në Vushtrri.

Postuar: 10/12/2019 - 22:10

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka bërë një urim special për shkrimtarin austriak, Peter

Postuar: 10/12/2019 - 21:18

Në Gjykatën e Shkupit është zhvilluar sot seanca gjyqesore e rastit “Erasmus”, ku nje

Postuar: 10/12/2019 - 20:13

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të martën se e ardhmja nuk mund të ndërtohet duke mohua

Postuar: 10/12/2019 - 18:27

Pas tre orësh në zyrat e Gjykatës Speciale në Hagë, kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri

Postuar: 10/12/2019 - 16:23

Në ditën kur mbahet ceremonia e dorëzimit të Nobelit të Letërsisë, shoqatat e myslimanëve të Bo

Postuar: 10/12/2019 - 15:24

Maqedonia e Veriut sheh si zgjidhje për fillimin e bisedimeve të pranimit, ndarjen e procesit n