Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosove, protestë e serbëve në veri për Trepçën

Kosove, protestë e serbëve në veri për Trepçën

Postuar: 07/10/2016 - 18:33

Mijëra qytetarë serbë të komunave të veriut të Kosovës kanë protestuar dje kundër projektligjit për Trepçën.

Në protestën e rrugës Mitrovicë – Leposaviq kanë marrë pjesë kryetarët e katër komunave veriore të vendit, Mitrovicës së veriut, Leposaviqit, Zveçanit dhe Zubin Potokut, ministra serb të Qeverisë së Kosovës, të cilët vijnë nga Lista Srbska, dhe zyrtarë të qeverisë së Serbisë. Ljubomir Mariq, ministri i Pushtetit Lokal të Kosovës, ka thënë se Kuvendi i Kosovës, po përpiqet ta miratojë Ligjin për Trepçën, i cili kthen 80 për qind të tij në pronësi të Qeverisë së Kosovës dhe 20 për qind në pronësi të punëtorëve. 

“Me dorë të zgjatur kemi provuar t’u tregojmë se Trepça është zemra e këtyre komunave”, tha ministri Mariq.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 23:30

Një nga figurat kryesore të LDK-së, Vjosa Osmani, tha se do të bindë kryeministrin Edi Rama që të heqë dorë nga ideja e Shengenit ballkanik.

Postuar: 13/11/2019 - 22:31

xVjosa Osmani ka folur për postin e saj që do ta ketë pas formimit të qeverisë mes LDK-së dhe VV&

Postuar: 13/11/2019 - 19:00

Manovrat e përbashkëta anti-ajrore mes Rusisë e Serbisë do të jenë një event i përvitshëm, tha

Postuar: 13/11/2019 - 15:08

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa reagoi sot pas komentete të kreut të Vet

Postuar: 13/11/2019 - 15:01

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, deklaroi sot se vetëm një zgjidhje kompromisi e arri

Postuar: 13/11/2019 - 14:58

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se bisedimet me Lidhjen Demokratike të

Postuar: 13/11/2019 - 14:42

Presim negociatat për anëtarësim në BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të hapen në muajin