BREAKING NEWS

Kryesia e PD-së, ndryshon lista e kandidatëve, cili është emri që është shtuar

Kryesia e PD-së, ndryshon lista e kandidatëve, cili është
x
BREAKING NEWS

Kush janë deputetët e ‘Rithemelimit’ që mungojnë në listën e propozuar nga Sali Berisha për anëtar të kryesisë së PD-së

Kush janë deputetët e ‘Rithemelimit’ që mungojnë
x
BREAKING NEWS

“Topalli dhe Imami janë propozuar, ka pasur një qëndrim...”, Berisha flet për emrat e listës

“Topalli dhe Imami janë propozuar, ka pasur një
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Komisionit të Rithemelimit, flet Sali Berisha: Ja çfarë u vendos

Përfundon mbledhja e Komisionit të Rithemelimit, flet Sali Berisha: Ja
x
BREAKING NEWS

Kryesia e PD-së, cilët janë kandidatët, zbardhet lista e emrave

Kryesia e PD-së, cilët janë kandidatët, zbardhet lista e
x
BREAKING NEWS

Nuk është anëtare e Rithemelimit, kush është “deputetja surprizë” në propozimet e Sali Berishës për anëtarë të kryesisë së PD-së

Nuk është anëtare e Rithemelimit, kush është
x
BREAKING NEWS

E dhimbshme/ Pa dy djemtë e mbytur në liqen, babai humb ndjenjat në vendngjarje

E dhimbshme/ Pa dy djemtë e mbytur në liqen, babai humb ndjenjat
x
BREAKING NEWS

Një ditë më parë plagosi 11-vjeçarin në Pukë, kapet autori (Detajet)

Një ditë më parë plagosi 11-vjeçarin në
x

Rajoni

Kroacia miraton ligjin për ta futur në përdorim euron, çfarë ndodh me kunën kroate

Kroacia miraton ligjin për ta futur në përdorim euron,

Ligjvënësit kroatë miratuan të premten një ligj që hap rrugën për futjen në përdorim të monedhës euro vitin e ardhshëm.

Kroacia do të zëvendësojë kunën kroate me euron më 1 janar 2023.

117 vota ishin në favor të legjislacionit për euron, 13 vota kundër dhe një ligjvënës abstenoi në parlamentin prej 151 anëtarësh.

Kroacia, e cila iu bashkua Bashkimit Evropian më 2013, mbetet ndër ekonomitë më të dobëta të bllokut pas luftës në vitet 1992-95.

Partitë e krahut të djathtë në parlamentin kroat ishin kundër futjes në përdorim të euros, duke thënë se kjo do të rriste varfërinë dhe do të ushtronte presion mbi qytetarët.

Të dyja monedhat janë vendosur të përdoren paralelisht në muajt pas fillimit zyrtar të aplikimit të euros.

Ekonomia e Kroacisë varet nga të ardhurat nga turizmi gjatë muajve të verës. Vendi tërheq qindra mijëra turistë evropianë dhe të tjerë çdo sezon./REL

 

Më të lexuarat