BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Rajoni

Kroacia “shuplakë” Serbisë në OKB, bën thirrje për njohjen e Kosovës

Kroacia “shuplakë” Serbisë në OKB, bën thirrje

Kroacia bëri thirrje për njohjen e Kosovës si anëtar i barabartë i bashkësisë ndërkombëtare para Kombeve të Bashkuara.

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç në fjalën e tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, shprehu shqetësimin për ngjarjet e fundit në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe bëri thirrje për de-përshkallëzimin e tensioneve

“Kroacia vazhdon t’i kushtojë rëndësi të madhe fqinjësisë së saj të afërt në Evropën Juglindore.

Çështjet e së kaluarës dhe trashëgimia e luftës, si zgjidhja e rasteve të mbetura të personave të zhdukur dhe angazhimi në bashkëpunim kuptimplotë në trajtimin e krimeve të luftës pa diskriminim dhe në përputhje me standardet ndërkombëtare, aksesi në arkiva, si dhe çështje të tjera të pazgjidhura dhe shumë të ndjeshme duhet të trajtohen plotësisht.

Ne mbështesim në mënyrë aktive perspektivën evropiane të fqinjit tonë të ngushtë Bosnje-Hercegovinë dhe e kemi mirëpritur ngrohtësisht vendimin e fundit të BE-së për dhënien e statusit të vendit kandidat në BE për B-H.

Ne vazhdojmë të mbrojmë reformat zgjedhore që do të siguronin përfaqësim legjitim të të gjithë popujve përbërës, në veçanti të boshnjakëve, kroatëve dhe serbëve, në të gjitha nivelet e qeverisë, gjë që sipas mendimit tonë është thelbësore për stabilitetin dhe prosperitetin e ardhshëm të vendit.

Jemi shumë të shqetësuar për zhvillimet e fundit në marrëdhëniet Kosovë-Serbi dhe dëshirojmë të inkurajojmë masat për uljen e tensioneve. Në mënyrë të ngjashme, këto dy vende duhet të përqendrohen në normalizimin e marrëdhënieve dhe të përmbushin angazhimet e tyre dhe të fillojnë të zbatojnë atë që është rënë dakord këtë vit në Bruksel dhe Ohër. Ne vazhdojmë të mbrojmë njohjen universale të Republikës së Kosovës dhe të drejtën e saj për ekzistencë si anëtare e barabartë e bashkësisë së kombeve.

Është në interesin tonë të promovojmë stabilitetin dhe zhvillimin e mëtejshëm të këtij rajoni, si dhe procesin e integrimit evropian, i cili besojmë se mbetet vendimtar për prosperitetin e ardhshëm të fqinjëve tanë dhe që shpresojmë se do të përshpejtohet në vitet e ardhshme”, tha presidenti kroat në fjalën e tij.