Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kryeministri bullgar, Thaçit: Sa herë rri me Vuçiç, të përmend

Kryeministri bullgar, Thaçit: Sa herë rri me Vuçiç, të përmend

Postuar: 16/04/2018 - 15:32

Boyko Borissov, Kryeministri i Bullgarisë, gjatë konferencës së përbashkët me Presidentin Thaçi ka thënë se mosmarrëveshjet me Beogradin duhet zgjidhur.
 
Ai ka thënë se Hashim Thaçin e përmend gjithmonë gjatë takimeve në Presidentin serb Boyko Borissov.
 
“Para disa vitesh kam ardhur këtu dhe kanë kaluar shume vite, të gjithë pamë përparimin gjatë këtyre viteve, ju keni gjetur rrugën e drejtë, sa herë jam me Vuçiç në Beograd i përmendi edhe miqtë kosovarë dhe mikun tim Hashim Thaçi”, ka deklaruar Borissov.
 
Ai i ka thënë Thaçit se ka një barrë të rëndë së bashku me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, mirëpo së bashku duhet të gjejnë zgjidhje.
 
“Keni një barrë të rëndë me presidentin serb, mirëpo duhet ta përfundoni. S’ka alternativë tjetër sepse e kemi parë çfarë ka ndodhur në luftë nga ato alternativa tjera. Ju jeni të detyruar bashkë me serbët të zgjidhni këtë mosmarrëveshje, dhe atëherë BE-ja do të na shohë me një sy tjetër”, është shprehur kryeministri bullgar.
 
Borissov ka kërkuar nga elita politike e Ballkanit që t’i tejkalojnë mospajtimet, pasi sipas tij egoizmi i njërit shtet mund të shkaktoj dëme edhe në shtetet tjera.
“Nëse nuk nënshkruani marrëveshje me Serbinë, as Kosova e as Serbia nuk do të hyjnë në BE sepse, BE-ja nuk dëshiron që mosmarrëveshjet e dy vendeve të hyjnë edhe në BE”, theksoi kryeministri bullgar. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/03/2019 - 09:41

Vesna Mikiç, e cila u shkarkua nga kryeministri Ramush Haradinaj nga posti i zëvendësministres së Drejtësisë, ka thënë se Haradinaj ka të drejtë të zvogëlojë ministrat dhe zëvendësministrat, por mënyra se si e bëri si

Postuar: 25/03/2019 - 16:03

Pavarësisht faktit se ditët e fundit është ulur presioni ndërkombëtar për pezullim të taksës zë

Postuar: 25/03/2019 - 15:45

Sot bëhen 20 vjet kur forcat kriminele serbe vranë shumë civilë të pafajshëm shqiptarë.

Postuar: 25/03/2019 - 15:33

Hetuesit e Ferizaj në Kosovë, kanë arrestuar sot A. H .

Postuar: 25/03/2019 - 15:27

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç  gjatë ceremonisë për 20-vjetorin e bombardimeve të N

Postuar: 25/03/2019 - 15:24

Kryetari i Listës Serbe në Kosovë, Goran Rakiç ka vijuar sot deklaratat antagoniste ndaj qeveri

Postuar: 25/03/2019 - 15:04

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, tha sot s